טיפול נפשי לסטודנטים

 

סטודנטים הם ברוב המקרים, אנשים בוגרים שנמצאים במסגרת של לימודים לתקופה של מספר שנים. בדרך כלל, בתקופה זו מרבית חייהם נעים סביב פעילותם באוניברסיטה או במכללה.

 

טיפול פסיכולוגי לסטודנטים בתעריף מיוחד נועד לאפשר לסטודנטים להסתייע באיש מקצוע בתקופה מאתגרת מבחינות רבות: בחירה של מסלול מקצועי, יחסי זוגיות בוגרים, התמודדות עם מטלות מגוונות בתחום של לימודים ועבודה ומבחינות אחרות כפי שאפרט כאן.

 

 

שאלות ותשובות על דרך מקצועית | התמודדויות עם כיוון מקצועי בחיים

 

סטודנטים רבים אמנם החלו לצעוד במסלול מסוים של לימודים, אך הם אינם בטוחים שזוהי הדרך שהם רוצים להמשיך בה. ישנם קונפליקטים מגוונים איתם מתמודד הסטודנט בנוגע למסלול לימודיו והכשרתו המקצועית. נטיית הלב היא לכאורה החשובה ביותר, אך קולות ההיגיון וצרכי הפרנסה העתידיים משפיעים ולפעמים גם מכריעים לבחור בדרך אחרת, לכאורה בטוחה יותר,גם אם אין בהכרח הבטחה בכיוון זה.

טיפול פסיכולוגי לסטודנטים 

במקרים אחרים של "בחירה" נמצאים בעלי הדעה. אלו יכולים להיות ההורים שהם בעצם גם בעלי המאה, אשר מעוניינים מבחינתם לכוון את ילדם הסטודנט למקום הטוב ביותר לתפיסתם. אלא שזו לא תמיד הולמת את רצונו של הסטודנט או הסטודנטית הצעירים.

 

תחומי לימוד מסוימים אינם פשוטים מבחינת תנאי הקבלה ולעיתים נעשית פשרה

שהסטודנט מתקשה להשלים אתה. עולות שאלות נוקבות כמו: האם נעשה מספיק על

מנת לשפר את נתוני הקבלה, האם ללמוד בחו"ל וכו'.

 

בכל המקרים הללו נוצרים קונפליקטים שעלולים להעסיק את הסטודנט הצעיר ולהשפיע על תפקודו. טיפול פסיכולוגי לסטודנטים יכול אמצעי שמטרתו בחירה והתכווננות מוצלחים יותר לסלילת העתיד המקצועי ולהפגת המתח המתמשך שבצעידה במסלול שאינו תואם את רצונו או רצונה של הסטודנטית.

 

ענייני זוגיות ומערכות יחסים

 

יחסי חברות וזוגיות בשנות העשרים והשלושים יכולים להיות שונים מאוד מיחסים שכאלה בימי התיכון ובימי הצבא. ההבדל המרכזי הוא כמובן המבט לעתיד והאפשרות של מיסוד היחסים. שאלת עתידיות והעניינים שכרוכים איתם כמו התחייבות, הקמת משפחה, מחשבות ראשונות על אפשרת של הבאת ילדים לעולם, כל אלה עלולים ליצור ציפיות שווא מצד אחד הצדדים, חילוקי דעות, משברים ואפילו קרע במערכת היחסים שיכול להוביל לפרידה או למצב של אהבה נכזבת.

 

האפשרות של מיסוד הקשר עלולה להציף חששות רבים באופן מודע, כמו היכן לגור וכמה פעמיםטיפול פסיכולוגי לסטודנטים

לבקר את ההורים, אך הקושי הנפשי יכול להגיע גם בצורה של חרדה שיסודה בלא מודע ולא תמיד ברור מה מקורה ומדוע היא מופיעה בקשר לאפשרות של הידוק היחסים.

 

טיפול פסיכולוגי לסטודנטים המצויים במערכות יחסים זוגית ונתקלים בניסיון לבנות קשר בין בוגרים יכול לאפשר את העלאת הבעיות ותחומי ההתמודדות לפני השטח, כמו אלו שצוינו ואחרים ולטפל בהם. נוסף על כך טיפול פסיכולוגי לסטודנטים יוכל לכוון גם להיבטים תרפויטים הקשורים לעניינים כמו חרדה, אובססיה, קנאה, ענייני הנוגעים למיניות,טראומות והקשרים של עבר המשפיעים על ההווה – עניינים שעלו פתאום באופן לא צפוי.

 

 

טיפול נפשי לסטודנטים - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

 

טיפול פסיכולוגי לסטודנטים כתוצאה משימוש באלכוהול וסמים

 

לא כל הסטודנטים נוהגים לעשות שימוש באלכוהול וסמים והשימוש בחומרים המשפיעים על הנפש אינם נחלתם הבלעדית של הסטודנטים. יחד עם זאת, אין ספק שתקופת חיים זו מזמנת אפשרויות מיוחדות לאדם שהוא בעצם בוגר צעיר האחראי לעצמו, בדרך כלל ללא אחריות מיוחדת בנוגע לאחרים.טיפול פסיכולוגי לסטודנטים

 

שנות הלימודים כסטודנט מזמנות אפשרויות של בילויים, טיולים לחו"ל למדינות אקזוטיות והתנסויות קיצוניות שיכולות להיזכר למשך כל החיים. ובכל זאת, יש מי שהתנסויות כאלה מערערות את מצבו הנפשי לעיתים עד כדי אשפוז, יש מי שהדבר פוגע בו מבחינה תפקודית בצורה קשה ומתעוררים אצלו קשיים וסבל. דוגמא לכך היא התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה.

 

טיפול פסיכולוגי לסטודנטים כתוצאה משימוש באלכוהול או סמים יכול להיות בעל חשיבות גדולה מאוד בתקופה זו של החיים, תקופה בה ישנם אתגרים מגוונים ונדרשים משאבים רבים לבנייה של החיים הבוגרים.

 

מתחים, חרדות, בחינות 

 

סטודנטים יכולים להיות במהלך הלימודים תחת עומס מטלות בתחום האקדמי והכלכלי ומתוך כך עלולות להתעורר תופעות נפשיות ופיזיולוגיות כמו חרדות, מחשבות טורדניות או אפילו טיקים. לעיתים התופעות הללו נמשכות גם מעבר לתקופה עמוסה, דבר שמצריך בירור על מנת שלא לתת לדברים מקום של קבע.

 

הפרעות קשב וריכוז | קשיים הקשורים בלימודים

 

הפרעת קשב וריכוז היא אחת האבחנות השכיחות ביותר בשנים האחרונות. באופן כללי ההפרעה מתייחסת לקושי של אדם להפנות את תשומת ליבו לדבר מה מסוים ולעסוק בו זמן מה באופן אפקטיבי מבלי להיות מופרע על ידי גורמים מסיחי דעת. עבור סטודנט מדובר בעיקר ביכולת להקשיב ולהתרכז בהרצאות, בהכנת עבודות, בהתכוננות לבחינות ולביצוען בהצלחה.

 

כתבתי שקשב הוא היכולת להפנות תשומת לב. דוגמא פשוטה לכך היא צפייה בטלוויזיה בסרט קולנוע או בפרק של סדרה כמלווה לכך הבנת המתרחש וסביר שגם מידה של הנאה. בצד האקטיבי נוכל להתייחס לאדם שצריך לסדר תקלה במחשב, להחליף צמיג ברכב או אפילו להקשיב לדבריו של אדם אחר.

 

היכולת שלנו כבני אדם להכיל מידע בשדה של המודעות היא מוגבלת מאוד. אחד התרגילים שאפשר לנסות הוא "להניח" בשדה של המודעות סדרה של 10 ספרות. כמעט לכל אדם, כאשר ימסרו לו הספרות שעליו "להחזיק" במודעות יצטרך להקדיש לכך את כל הקשב שלו ולא יוכל לעשות שום דבר אחר שמצריך תשומת לב. האפשרות להקשיב לשני אנשים המדברים אליך בו זמנית, אפילו לאורך דקה אחת בלבד, יכולה להיות קשה עד בלתי אפשרית מהסיבה שהיקף הקשב שלנו מוגבל.

 

דוגמאות אלו באו להמחיש שני דברים: האחד את מגבלת הקשב שלנו ושתיים, בדוגמא השנייה במיוחד, את משך הזמן שנוכל באמת להתרכז במשימה שמונחת לפנינו. על מנת להצליח במשימות שונות אנו צריכים להפנות קשב לדבר מסוים ולהתמיד בו זמן מה כדי ששתהיה לנו השהות להתקדם מבחינות שונות כמו הבנה ולמידה, שינון, בנייה של מודל, פיתוח רעיון וכו'. כל זאת, כאשר יתכן שבמהלך הניסיון הזה להתרכז במשימה יהיו גם גורמים שיסיחו את דעתנו כמו הערה של חבר, הודעה בטלפון או קול של כלב נובח מחוץ לבית.

 

השפעתם של גורמים מסיחי דעת הם עניינים המשתנים מאדם לאדם. עבור אחד כל רעש מקפיץ ואחר דווקא מתרכז טוב יותר כאשר מוזיקה נעימה מתנגנת. האחד יכול להפנות את הקשב שלו טוב יותר בשעות הלילה והאחר רק בשעות הבוקר וכך הלאה.

 

מטרתו של טיפול פסיכולוגי לסטודנטים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, מקשיים בביצוע מטלות, מקושי בהתכוננות לבחינות הוא לעמוד על התהליכים הנפשיים שבבסיס הקשיים ולחולל שינויים בהתאם. כל אחד וכל אחת באופן ייחודי להתמודדויות האישיות שלו ושלה.

 

טיפול נפשי לסטודנטים | תעריף מיוחד

 

סטודנט יוכל להיות זכאי לטיפול פסיכולוגי מוזל למשך תקופת לימודיו.

 

 

טיפול נפשי לסטודנטים - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

 הטיפול ניתן על ידי איציק לוי, פסיכואנליטיקאי ובעל ניסיון רב.

 

 

אודות איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

בעל ניסיון טיפולי רב עם סטודנטים, עבודה במסגרות ציבוריות של בריאות הנפש, קליניקות מגוונות בקהילה וטיפול בקליניקה פרטית. 

 

"במסגרת עבודתי והכשרתי במקומות מגוונים, היתה לי ההזדמנות לפגוש סוגים רבים של בעיות ומקרים עימם מתמודדים מבוגרים ומתבגרים ועסקתי בהתאמת טיפול ספציפי עבור כל מטופל ומטופל. ניסיוני זה מיושם כיום בקליניקה שלי". 

 

ניסיון מקצועי:

 

  • 2010 - 2015 -מנהל פעילות ומטפל "השירות הפסיכולוגי לסטודנט" בשיתוף אגודות הסטודנטים : בביה"ס הגבוה לעיצוב - שנקר, המכללה האקדמית ינגייט, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, מכון היט חולון, מכללת לוינסקי, טיפול בסטודנטים - האוניברסיטה הפתוחה.
  • קליניקה פרטית – טיפול במבוגרים ומתבגרים בתל אביב

  • המרפאה הפסיכיאטרית בבית החולים איכילוב - תל אביב – מבוגרים

  • ת.ל.מ – רשת מרפאות ארצית – מבוגרים

  • מרפאה ציבורית לבריאות הנפש – ילדים ונוער , תל-אביב

  • יחידת רונ"ן – יחידה לרווחת הנער והנערה – מתבגרים, בת ים

  • הוועד למלחמה באיידס – מבוגרים

  • עמותת ה.ל.ל - מבוגרים

 

כיצד אני מטפל?

 

"אני עובד בגישה פסיכואנליטית שמביאה בחשבון את ההיבטים הלא מודעים שבנו ואשר יש להם השפעה על הבעיות מהם אנו סובלים. הטיפול מתקיים בדיבור, בשיחה, ומותאם לבעיה שממנה המטופל סובל".

 

 

טיפול פסיכולוגי לסטודנטים - לחצו כאן ליצירת קשר

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא טיפולים: