You need a newer version of flash

אובססיה - Obsession | מחשבות טורדניות | אהבה אובססיבית

אובססיה היא רעיון שעליו האדם חושב ללא רצונו - מחשבות טורדניות (מחשבות פולשניות), או מעשה שהאדם עושה מתוך תחושת כפייה. אובססיה היא גם מה שנהוג לכנות "אהבה אובססיבית" ולעיתים אומרים על אדם שהוא אובססיבי גם אם הוא סוג של "פרפקציוניסט" או דבק במשהו לאורך זמן. עיסוק אובססיבי בנושא מסוים, כלומר מבלי יכולת להרפות, מבטא גם הוא היבט של אובססיה. אז מה בין אובססיה אחת לאובססיה אחרת ?

מקורה של המילה אובססיה היא מהשפה הלטינית מהמילה : Obsidere שמשמעות אחת שלה היא מצור ומשמעות אחרת היא - מתקפה בלתי פוסקת. 
מקור אטימולוגי נוסף היא המילה  Obsideo שאחת ממשמעויותיה היא – להיות תחת ריתוק או בשבי.
המילה האנגלית obsession שהגיעה ממנה, הושאלה במאה ה- 17 לתחום הנפשי בהקשר לרעיון שאדם עסוק בו, דבר אשר הוא שקוע בו ומהווה דבר מרכזי בהלך הרוח שלו (19).

 

ההבדל הנפשי בין הצורות השונות של האובססיה גדול והגם שבהיבטים מסוימים יש דמיון ביניהן, כדאי להבחין ביניהן על מנת לתת את ההתייחסות הטיפולית המתאימה.

אתייחס גם להקשרים של טיפול באובססיה טורדנית, מחשבות טורדניות ולשאלת הפניה לטיפול באובססיה של אהבה שמהווה גם דוגמא של עיסוק אובססיבי בנושא מסוים, במקרה זה הקשר עם אדם מסוים.

החלקים א-ג מתייחסים לאובססיה הטורדנית.

אובססיה טורדנית מופיעה בסיווג הפסיכיאטרי תחת השם או.סי.די - (OCD - obsessive compulsive disorder) ונהוג לתרגם אותה  לעברית כ- הפרעה טורדנית כפייתית - אובססיבית. 

 

חלק ד מתייחס ל"אהבה אובססיבית" וחלק ה להבדלים ביניהן.

 

 

טיפול באובססיה - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

א. אובססיה טורדנית - התמונה הקלינית 

 

התמונה הקלינית הוא מושג רפואי אשר בא לתאר תופעות וממצאים שעולים בבדיקה הרפואית ובאמצעות האינפורמציה שהחולה מוסר לרופא. ננסה להיעזר במושג זה על מנת לתאר את התלונות השכיחות של מי שסובל מאובססיה.

בשלב ראשון נוכל לומר כי הסימפטומים של האדם מתמקדים בתחום הנפשי והם מהווים את המוקד לסבל שלו.

נשאל אם כך - מהם הסימפטומים הנפשיים האלה ?

 

1. מחשבות טורדניות

 

מי שסובל מאובססיה מוטרד לרוב ממחשבות טורדניות כפייתיות שהוא איננו מעוניין לחשוב עליהן, יש המכנים את המחשבות הטורדניות "מחשבות פולשניות". זאת, משום שהמחשבות עולות בראשו של האדם, פולשות, למרות שאין לו שום עניין שהן תהיינה שם. במקרים מסוימים יש שמדווחים על תחושה של דחף לעשות דבר מסוים שנראה להם משונה או מוזר, אפילו חולני.

לדוגמא, עולות מחשבות טורדניות מיניות לא רצויות או מחשבות טורדניות לעשות דבר קיצוני שיפגע באחרים, לעיתים אפילו באנשים הקרובים. אך אלה הם רק חלק מהתכנים. יש מי שסובל ממחשבות טורדניות על ענייני תזונה, מחשבות טורדניות על היבטים בגוף, יש שמבצעים פעולות של ספירת חפצים, אנשים ועוד ועוד.

כפי שנוכל לראות בהמשך, מחשבות טורדניות, שאותן האדם מזהה ומהן הוא בעצם סובל, הן תוצאה של מספר בסיס נפשי ותהליכים נפשיים שהתרחשו קודם לכן. חלק מההתמודדות עם העניין מביאה לניסיונות להגדיר את המחשבות הטורדניות לקטגוריות שונות כגון:

 

* מחשבות טורדניות וטקסים שונים

* מחשבות טורדניות חודרניות בעקבות טראומה

* מחשבות טורדניות בהריון

* מחשבות טורדניות על מוות

* מחשבות טורדניות אצל ילדים ומתבגרים

* מחשבות טורדניות שליליות

* מחשבות טורדניות אובססיביות של אהבה, על אדם, גבר או על אישה (ראו הרחבה והבדלים בחלק ד')

 

מחשבות טורדניות אובססיביות מופיעות אצל מבוגרים אך כאמור עלולות להופיע גם אצל ילדים ומתבגרים ויכולות לגרום סבל רב וייאוש, במיוחד לאור חוסר ההצלחה בניסיונות הטיפול העצמיים. חשוב לציין כי מחשבות טורדניות הינן סימפטום ובהתאם לכך, טיפול במחשבות טורדניות, כפי שיובן בהמשך הוא תוצאה של הטיפול הכללי באובססיה.

 

2. מאפיינים מתמשכים

אובססיה- התנהגות כפייתית 

הפונים לטיפול מדווחים על כך שהם מותשים מחשיבה ושאין להם מנוחה כי "הראש לא מפסיק לעבוד". יוצא שההתמודדות עם העניין מלווה לא אחת בהרהורים ומחשבות בלתי פוסקים. הרעיון האובססיבי והמחשבות הפולשניות מקושרים לאפקט רגשי ומי שסובל מאובססיה מדווח במקרים רבים כי הרעיונות והמחשבות הטורדניות הללו מלוות ברגשות אשמה. במקרים אחרים, כאשר מופיע דחף לעשות משהו נורא הדבר יכול להיות מלווה גם בחרדה.

 

3. האני

 

אחת מהחוויות המרכזיות של מי שסובל ממחשבות טורדניות ומרעיונות טורדניים היא של זרות. הסובלים מרבים לייסר את עצמם בשאלה: מאיפה זה הגיע?  האובססיה נתפסת כמוזרה או שישנן מספר אובססיות מוזרות. הרעיון עולה פתאום, הדחף מופיע ומשתלט על ההוויה. מרגע זה ישנו עיסוק אובססיבי בעניין. אובססיה וחוסר ההיגיון שמאפיין אותה מעלה לעיתים ספקות לגבי דברים אחרים בחיים שקודם היתה לגביהם תחושה של ודאות.

למעשה, הטרדה היא לא רק ממה שעולה אלא גם בהשפעה המתרחבת והולכת של המחשבה האובססיבית וההרהורים לגבי על היבטים אחרים של החיים. 

 

4. התוצאות

 

אובססיה ומחשבות טורדניות הן דוגמא לסבל נפשי שיכול להימשך שנים רבות. התלונות השכיחות הן עייפות, הפרעות שינה, פגיעה ביכולת לעבוד, קושי לבצע מטלות לימודיות, קשיי ריכוז השפעה על הדימוי העצמי (ראו ערך - דימוי עצמי נמוך) ועוד. הקרובים יכולים לשים לב הרבה פעמים כי האדם נמצא עימם בגופו אך ראשו במקום אחר.

מחשבות טורדניות יכולות להיות קשורות לפגיעה באדם, מחשבות טורדניות מיניות או מחשבות אובססיביות בעניינים אחרים. כאשר ישנן מחשבות טורדניות מיניות או מחשבות טורדניות בעלות אופי אלים, מתלווים למחשבות הללו ייסורי מצפון הנוספים על הסבל שכבר ממילא קיים. תוכן המחשבות הפולשניות יכול להיות כל כך גרוע עד כדי כך שלא ניתן לדבר על כך עם אף אדם קרוב. כך, בנוסף לכל מה שצויין ישנה גם בדידות קשה שקשורה להסתרה המתמשכת של הדבר.

אובססיה היא משהו שניתן להסתיר ויש הרבה שעושים כך, אך יש לכך לעיתים מחירים גבוהים בעיקר במה שקשור ליחסים עם אחרים. אובססיה יכולה להשפיע גם על החיים בכלל והשפעתה המתרחבת של האובססיה על התפקוד באופן כללי יכולה להגיע למצבים בהם נשמעת הטענה "האובססיה מנהלת לי את החיים".

בהתאם לכך גם נעשים ניסיונות רבים להתגבר על המחשבות הטורדניות ולמעשה להתגבר על האובססיה באופן עצמאי ומתעוררות השאלות: "איך להפסיק את המחשבות הטורדניות?", "איך להפסיק להיות אובססיבי?"

 

 

מחשבות טורדניות, טיפול - לחצו כאן ליצירת קשר 

 

 

ב. ניסוחים פסיכואנליטיים ראשונים 

 

התופעות באובססיה וניסיונות הטיפול העצמיים

 

אם כך, מה קורה לנוכח חוויית הסבל באובססיה ?

תהליך הטיפול האינטואיטיבי של האדם הוא להפעיל את ההיגיון אל מול הרעיון או המחשבבות הטורדניות המוזרות. אבל רעיונות ומחשבות טורדניות כפייתיות אלו עומדים איתן. הם לא מפסיקים להציק ומתמידים בעקשנות אל מול הרציונל שלא מצליח לפעול עליהם את פעולתו ולסלקם.

ניסיונות הטיפול העצמיים הללו אינם מועילים במקרים של אובססיה ואלה שנראה כי הם הצליחו, היתה זו הצלחה לכאורה. כלומר, תחת רעיון אחד הופיע סימפטום אחר. כלומר במקום מחשבות טורדניות על נושא מסוים מופיעות מחשבות טורדניות על דבר אחר.

 

נסכם כעת את התופעות המרכזיות באובססיה: 

  1. ישנו רעיון, מחשבות טורדניות  או דחף שעולים וכופים את עצמם על האדם.
  2. במקרים רבים הימצאות המחשבות הפולשניות, הרעיון או הדחף במודעות מלווה באפקט גופני לא נעים כמו בהופעה של חרדות, פחד, גועל או אשמה.
  3. הרעיון או הדחף הזה זרים למי שסובל מהם והוא היה רוצה שהם ייעלמו.
  4. במידה ואדם מצליח לדחוק רעיון או מחשבה טורדנית כלשהם שמציקים לו באופן מיוחד, כעבור זמן יעלה רעיון מציק אחר.
  5. הרעיון או הדחף יהיו חדשים, אך האפקט יהיה דומה, שלא לומר זהה. 

חקירותיו של פרויד

 

חקירותיו של פרויד וניסיונות טיפוליים העלו כי מה שהצגתי כאן הוא המבנה הבסיסי של התופעות באובססיה. אך יותר מכך, פרויד מגלה כי במקרים רבים הרעיון או הדחף שמהם סובל האדם אינם הראשונים, אלא הם עצמם רעיונות שניים.

הוא מצטט אחת מהפציינטיות שלו שאמרה את הדברים הבאים:

 

"קרה לי פעם דבר מאוד לא נעים וניסיתי בכל כוחי להרחיק אותו ממני ולא לחשוב עליו עוד. לבסוף הצלחתי, אך מאז קיבלתי את הדבר האחר הזה שאני לא מצליחה להיפטר ממנו" (20).

 

והוא מוסיף "לא כל אחד שסובל מאובססיה מציג בצורה כה בהירה את ההבנה לגבי המקור שלה" (שם).

 

אם כן, אנו למדים שהיתה פעם ראשונה. פעם ראשונה שבה הדבר הזה התרחש במערך הנפשי ומאז התיישב שם באופן קבוע.

הגברת שהציטוט שלה הובא מיוחדת בדבר מסוים. היא שמה לב לפעם הראשונה שהדבר קרה ולמעשה חוותה את היווצרותה של האובססיה שלה. יותר מכך, היא גם תיארה בעצמה את המבנה הבסיסי של האובססיה, דבר שאיננו שכיח.

 

ההבדל בין תיאורה של הפציינטית של פרויד לתהליך השכיח

 

ההבדל המשמעותי בין מה שתואר קודם לבין היווצרותן של חלק גדול יותר של האובססיות הוא שהן נוצרות באופן לא מודע. כלומר, ישנה דחיה של הרעיון הראשוני שעומד להגיע למודע ותחתיו מופיע רעיון אחר שהאני יכול לשאת.

לאחר היווצרות המבנה הראשוני, הרעיון או הדחף האובססיבי מופיעים במודעות, כאשר ההופעה יכולה להיות הדרגתית או פתאומית.

מרגע מסוים הרעיון האובססיבי, המחשבות הטורדניות והעיסוק בהן ובאובססיה יכולים לתפוס חלק ניכר בחיי הנפש.

ההיבט הנוגע לאפקט, לצד הרגשי נותר בעיקרו כפי שהיה במקור אך הרעיון איננו אותו אחד. נוצר עתה, מה שפרויד קרא לו "קשר שגוי"(שם) בין אפקט לרעיון, למחשבה. האדם עסוק במחשבה טורדנית כלשהי - בדחף או רעיון שתוכנם מוסווה. הבעיה הגדולה היא שהוא מנהל את המאבק הבלתי פוסק בדבר הלא נכון. הדבר דומה לאדם שרואה על צג המחשב הודעת תקלה בדיסק הקשיח ומנסה להתמודד עם העניין על ידי כך שהוא פונה להחליף את המסך כדי להעלים את ההודעה.

 

 

טיפול במחשבות טורדניות - לחצו כאן ליצירת קשר 

 

 

ג. אובססיה טורדנית - הקשרים של טיפול

 

על מנת להתייחס להקשר של הטיפול באובססיה ננסה תחילה לסכם בצורה תמציתית את התהליכים הנפשיים שמתרחשים בהיווצרות האובססיה.

 

פריצה של אובססיה

 

מתי פורצת אובססיה ? איזה קשר יש לרגע ההתחלה שלה לבין הרגע שבו הופיע הרעיון שהודחק ?

המטופלת של פרויד שדבריה הובאו בדוגמא קודם תיארה את השתלשלות הדברים על בסיס העובדה שהיא שמה לב לתהליך ההיווצרות של האובססיה שלה.

אמרנו כבר כי אין זה דבר שכיח ובאמת האופן בו אובססיה מתהווה ופורצת הוא ייחודי לכל אחד ואחד.

אובססיה לסדר

ובכל זאת, נסתכל על השלבים שהם מאפיינים כלליים בתהליך ההיווצרות של האובססיה:

  • היווצרות - היווצרות של הרעיון שטעון באפקט.
  • הגנה – הדחקה המהווה פעולת הגנה שמונעת מהרעיון הדחפי להגיע למודע  - מצב זה יכול להימשך לאורך זמן.
  • חזרה של הרעיון המודחק – העניין עולה מחדש מתוך נסיבות חיים אינדיבידואליות.
  • מאבק – מתקיים מאבק נפשי בין מה שמודחק  לבין האגו אשר חלקו יכול להגיע למודעות בצורה כלשהי.
  • תוצאה – למאבק בין הכוחות הנפשיים יש תוצר, סימפטום או מספר סימפטומים. הסימפטומים האלו יגיעו למודעות ויהוו את מה שגלוי באובססיה, למשל את המחשבות הטורדניות.

 

טקסים ומעשים כפיתיים

 

עד כה דיברנו על היבטים שונים של האובססיה, אך תמיד היתה ההתייחסות למחשבות טורדניות כפייתיות, לרעיונות הטורדניים ולהיות של המחשבות פולשניות.

אך מה לגבי המעשים הכפייתיים ? ההתנהגות כפייתית?

אנשים הסובלים מעשייה של פעולות כפייתיות מרגישים שהם נאלצים לעשות דברים מסוימים הגם שהם אינם רוצים בהם ממש. הביטוי של המעשים האובססיביים יכול להיות באגירת חפצים, תיעוד של פעולות, דיבור של האדם המכוון לעצמו שחייב לכלול קול ותנועת שפתיים במקום חשיבה, תלישת שיער כפייתית (טריכוטילומניה) ועוד.

התנהגות כפייתית אינה מתמצה בדבר אחד ויש מי שמוצאים עצמם מחויבים בכללי טקס שונים ומשונים הנוגעים לצורת האכילה שלהם או לגבי השינה, כאשר הסדר שלהם מהווה עניין ראשון במעלה. כלי האוכל צריכים להיות מונחים בדרך מסוימת, כוס השתייה מלאה עד גובה מסוים ויש למזוג לפחות דבר אחד לצלחת לפני שמגישים אותה לשולחן. באופן דומה תהליך ההכנה לשינה חייב להתבצע באופן מסוים: התאורה בחדר השינה צריכה להיות של מנורה ספציפית, השמיכות מתוחות על המיטה אך לא נוגעות בכר, נעלי הבית ממוקמות רק בחלק המיטה הקרוב לרגליים ושטיפת הפה חייבת להיות לעולם הפעולה האחרונה.

 

אובססיה והסימפטומים המשניים שלה

 

התנהגות כפייתית, וליתר דיוק המעשים האובססיביים, כונו על ידי פרויד "סימפטומים משניים" ואתייחס כעת למהלך היווצרותם.

מי שסובל מאובססיה יוכל אולי להיזכר כי המעשים הכפייתיים לא היו הדבר הראשון שהוא סבל ממנו. זה התחיל במחשבה טורדנית או רעיון טורדני, אולי בדחף לעשות משהו שנראה משונה, זר ואולי גם לא מתקבל על הדעת. במקרים רבים האדם שחווה את המחשבות הטורדניות הללו כזרות, ככאלו שאינן שייכות לו מנסה להכניע אותן באמצעות ההיגיון, אך ללא הועיל.

הניסיון של האדם להגן על עצמו מפני הסימפטומים מתבטא בד"כ על ניסיונות גירוש, הפעלת היגיון ואפילו משא ומתן פנימי. הצלחה בכך כאמור, תחולל החלפה של הרעיונות האובססיביים ובחלק מהמקרים תביא ההתמודדות הזו לעשיית מעשים כפייתיים, טקסים, אמונות תפלות – כל אחד על פי נטייתו.

אובססיה לנקיון

אם כן, הדבר הפרדוקסלי הוא שניסיונות הטיפול העצמי הם שעלולים ליצור סימפטומים נוספים והם אלה שיהוו עתה את המוקד שיעסיק את האדם שסובל ויאפיינו את האופן הפרטי והמיוחד של האובססיה שלו. מכאן יתכן עיסוק אובססיבי בדבר מסוים וכך זוכה אובססיה לשמות כמו: אובססיה לניקיון, אובססיה לסדר, אובססיה לספור וכו'.

 

טיפול באובססיה - טיפול במחשבות טורדניות ובמעשים כפיתיים

 

הדבר הראשון שמתואר בתחילת התהליך הוא שישנו רעיון או דחף שכופים את עצמם על האדם. אך מהו רעיון זה מתי ומדוע הוא נולד? האם מדובר בדבר המקורי או במשהו תחליפי? מדוע מחשבות טורדניות חוזרות על עצמן ומהו טיפול במחשבות טורדניות? בבסיסו של דבר אלה הן שאלות מרכזיות הנוגעת לאפשרות לטפל באובססיה.

ומה התשובה לכך? לרוב היא אינה פשוטה. במקרים רבים מי שסובל מאובססיה לא יוכל לענות על כך באופן מיידי והדבר יוכל להתגלות במהלך של הטיפול.

ובכל זאת, אפשר לשאול על כך עוד : האם מדובר במשהו פנימי, כלומר רעיון מקורי ? האם מדובר בחוויה מהעבר? אולי ישנם מספר גורמים שחברו להם יחד?

לאדם יכולה אמנם להיות אובססיה אחת אך במקרים רבים של טיפול באובססיה עולה כי ישנם מספר תופעות אובססיביות. בהתאם לכך טיפול באובססיות מגלה במקרים רבים קווים משותפים וקווים ייחודיים למחשבות האובססיביות ולמעשים האובססיביים.

מטרת העבודה הטיפולית היא, בין השאר, לאפשר גילוי של הדברים הללו על מנת לעשות עבודה תרפויטית מתאימה.

 

 

 

 טיפול ב"אהבה אובססיבית" - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

ד. אובססיה של אהבה או "אהבה אובססיבית" | טיפול

אהבה אובססיבית, אובססיה של אהבה או אובססיה למישהו הוא אחד מהביטויים הרווחים לתאר מצב שבו אדם הופך לכל עולמו של האחר, בדרך כלל במסגרת של יחסים לא הדדיים. אובססיה לבן הזוג או אובססיה לבת הזוג, אהבה אובססיבית לאישה או אהבה אובססיבית לגבר, האחד רוצה והאחר לא ממלא אחר תשוקותיו של הראשון.  

ענייננו כאן בנושא של אובססיה, אך בניגוד למה שתואר עד כה בנושא של אובססיה בהקשר של מחשבות טורדניות והתנהגות כפייתית מעשים כפייתיים כאן מדובר בדבר אחר. מהם הסימנים לאהבה אובססיבית? זו שאלה שנשאלת פעמים רבות. ישנם סימנים מגוונים לאהבה אובססיבית : "אני אוהב אותה, היא החיים שלי ורק אותה אני רוצה !". הצהרה כזו יכולה לבטא את רגשותיו של האוהב והיא מצטרפת למעשים, תחושות ומחשבות אופייניות נוספות. האוהב חושב על האהוב ללא הפסקה, מייחל להיות איתו כל הזמן וכשמשהו מזה קורה הוא חש תחושה עילאית. לעומת זאת, כאשר ישנו חשש כי האהוב לא התייחס לאוהב בתשומת הלב הראויה הדבר יכול להביא לשפל עמוק במצב הרוח ולסימפטומים של דיכאון.

 

אהבה אובססיבית

לאהוב, להיות מאוהב זה הרי דבר שרבים רוצים בו, אז מה הבעיה ? בדרך כלל יש בעיה כאשר האהבה היא חד צדדית. במקרה כזה, שצד אחד מחזר, רוצה להיות בחברת האחר ואילו הצד השני איננו נענה אז ישנו סבל. יותר מכך, כאשר ישנו עיסוק רב בכך היבטים שונים בחיים של האדם נפגעים כמו קשרים עם אחרים, עבודה או לימודים. ישנו גם קושי להרפות. הקושי הזה עלול להיות גדול יותר כשהאהוב או האהובה עוזבים או רוצים לעזוב ואז ישנו שברון לב גדול. אז יכולה להתעורר שאלה בנוגע לטיפול באהבה אובססיבית.

 

אובססיה לדבר אחד

 

התופעה השכיחה היא אובססיה לאדם אחר בתחום של יחסי האהבה. אובססיביות בזוגיות תחת מה שמכונה "אהבה אובססיבית" שבאה לידי ביטוי בתופעות כמו אובססיה לבן זוג או אובססיה לבת זוג, אובססיה לגבר, מצידה של האישה ואפילו אובססיה לאקס.

 

אבל, אובססיה למישהו איננה היחידה. עיסוק אובססיבי בנושא מסוים יכול לבוא לידי ביטוי גם באובססיה לחפצים ממשיים או לדברים בלתי מוחשיים כמו רעיונות או פרסום.

העיקרון הנפשי הוא שישנו ברגע מסוים אירוע של פיקסציה (קיבעון) נפשי וממנו מתפתח תהליך שבשלב כלשהו ניתן להתייחס אליו כאל אובססיה.

 

אמרנו כבר כי התאהבות ואהבה הם מהדברים שאנו רוצים שיקרו לנו, אך איננו רוצים בדרך כלל לדעת עליהם. אבל, מנקודת המבט הטיפולית העניין אחר. כפי שציינתי קודם, השם "אובססיה לאהבה" הינו שם לתופעה המוכרת יותר של סוג זה של אובססיה, אך המושא (האובייקט) של האובססיה יכול להיות אחר. החקירה הפסיכואנליטית חותרת לנסח את התהליכים הנפשיים הרלוונטיים בכל מקרה ומקרה ולתת מענה תרפויטי בהתאם. יחד עם זאת, מספר מנגנונים נפשיים עשויים להיות בעלי השפעה על מה שמצוי בבסיס התופעה הזו והמונח קיבעון שהזכרתי קודם הוא העיקרי ביניהם. מנגנון זה מוכר בקשר להיבטים התפתחותיים אך הוא רלוונטי גם במשמעות נוספת שלו (24), כלומר בקשר הליבידינלי החזק שנוצר (ראה: ליבידו). יחד עם גורמים נוספים, אשר התקווה והדמיון משחקים בהם תפקיד מרכזי, אנו פוגשים את האהבה האובססיבית. גם אז, היה ואפשר לראות בכך דבר חיובי, למעט המקרים בהם משהו משמעותי נכשל בשותפות הזו.

 

סבל כתוצאה מחוסר מימוש

 

הסבל של מי שמצוי במצב הנפשי הזה של אהבה אובססיבית בכלל ובמצב של אהבה אובססיביות בזוגיות בפרט, טמון בחוסר המימוש. במצב שבו האדם האחר או האובייקט המיוחל מושגים, ישנו מעבר למימד אחר של התמודדות. למשל, במצב של יחסי אהבה מדובר על בניית הקשר ומערכת היחסים. אבל לא בזה אנו עוסקים כאן מכיוון שמשהו איננו קורה. אובססיה מהסוג שאנחנו מדברים עליה כאן מתקיימת למעשה כל עוד יש דבר שאיננו ממומש.

נשאלות השאלות : מה אינו ממומש ומה זאת אומרת לממש את האהבה הזו ?

כאן ישנם הבדלים בין אדם לאדם ומופיע משהו ייחודי. אחד יאמר שהמימוש יהיה להיות עם האהוב כל הזמן, עבור האחר זה לדבר בטלפון בכל שעה, עבור שלישי יהיה זה לקבל הודעה בכל חצי שעה וכך הלאה. בפועל הדבר איננו מתרחש מכיוון שהצד השני איננו מעוניין, איננו מסכים ובכל מקרה לא משתף פעולה עם מאווייו של האוהב.הסבל בעניין זה עלול להיות גדול כל כך שיש כבר מי שהמציאו לכך סיווג חדש "אהבה אובססיבית קלינית".

 

 

דחייה של ניסיונות לעזרה ופניה לטיפול באהבה אובססיבית

 

היכן עובר הקו בין אהבה גדולה ושותף נפלא, לבין אהבה אובססיבית שהצד השני בה אדיש או במקרים מסוימים אף גרוע מכך ? מהם הסימנים לאהבה אובססיבית ?מתי יש להתייחס לבעיות שיש בקשר הזה כאל בעיות רגילות שלא מצריכות שינוי מיוחד, למצב שבו כדאי להיעזר בגורם מקצועי ?

בניגוד למצבים בהם ברור לאדם כי הוא סובל ועזרה מקצועית כלשהי עשויה לסייע, כאן המצב שונה. לעיתים, למרות הסבל, למרות שיחסי האהבה הנכזבים הללו גורמים למפח נפש גדול, אין האדם רוצה אלא דבר אחד – הגשמת משאלתו. לעיתים, ככל שזו מתרחקת גדלה דבקותו, מתעצמים מעשי החיזור, אך גדל גם סבלו.

ניסיונות השכנוע של חברים ובני משפחה לחולל שינוי אינם מועילים ונתקלים לרוב בחומה בצורה, נדמה שמדובר במקרה אבוד. אולם, יש שמופיע ברגע מסוים סדק, מוכנות להקשיב, אולי אפילו ספקות שמתעוררים אצל האוהב. אז, ההכרה בחוזק העניין והקושי להפסיק את הקשר, הוליד אצל כמה ממטופליי את הביטוי כי מה שנדרש בטיפול הוא "גמילה מאהבה כפייתית". אם כך, פניה לגורם מקצועי תביא עימה את השאלה הראשונה שיש לבדוק - מהי המהות של טיפול נפשי באובססיה זו ? האם נדרש טיפול באהבה אובססיבית ?

 

 

 טיפול באובססיה - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

ה. הבדלים בין אובססיה טורדנית לאובססיה של אהבה

סבל רב יכול לאפיין אובססיה טורדנית כמו גם אובססיה של אהבה, אך כאמור מדובר בדברים שיש ביניהם הבדל מהבחינה הנפשית. אציג כאן מאפיינים, סימנים לאהבה אובססיבית ולאובססיה טורדנית ובאמצעות הטבלה אעמוד על מספר הבדלים המצויים בתופעות. אבחנה ראשונית זו חשובה כמובן גם על מנת לכוון את הטיפול.

 

 

 

  האובססיה :       

 

 

אובססיה טורדנית

 

אהבה אובססיבית / אובססיה של אהבה

 מהות :

 

מחשבות טורדניות ו/או מעשים טורדניים שמקורם לא ידוע - התנהגות כפייתית.                                        

אהבה אובססיבית קשורה למחשבות ומעשים הנוגעים לאדם מסוים (בד"כ) בקשר לאהבה. אובססיה לאישה או אובססיה לגבר. התנהגות כפייתית הכוללת ניסיונות חוזרים של התקשרות, בדיקות ומעקבים וניסיונות ליצירת מפגשים.

 

 רצון, 

 תשוקה :

 

דחף לא מודע. רצון ברור וידוע להיות עם אדם מסוים.

 מחשבות :

 

מחשבות טורדניות שהן בעצם מחשבות על דבר שאינני רוצה שיהיה במודעות שלי.

 

חושב/ת עליו הרבה מתוך תחושה שהוא חסר.

 הסבל :

 

בגלל תוכן המחשבות הטורדניות, העובדה שהן

כופות את עצמן ועוד.

הסבל במקרה של אהבה אובססיבית הוא בגלל העובדה שהאהבה לא מתממשת. לעיתים יש גם צד נוסף בתמונה, אמיתי או דמיוני. שברון לב מתרחש בגלל עזיבת האהוב או האהובה או בגלל רצונם בכך.

 

 אמונה:

 

מאמין שאם אצליח להרחיק את המחשבה ולא לעשות דבר שהוא מוזר ואף חולני, יהיה לי טוב. 

 

מאמינה שאם אהיה איתו יהיה לי טוב.

 קשיים :

 

ניסיונות כושלים לגרש את המחשבות או להפסיק את המעשים.           

 

קושי להרפות, לעצור את הרגשות, את הכמיהה. לשאת את הקנאה.

 ענייני חיים

 אחרים :

 

יש רצון ועניין לעשות דברים אך ישנו קושי רב הנובע מהמחשבה שחודרת ומפריעה.

אהבה אובססיבית יכולה לכלול איבוד עניין בדברים אחרים בחיים והתמקדות באדם החסר. התנתקות מהסביבה.

 שיתוף /

 הסתרה :

 

נטייה להסתיר את האובססיה מאחרים. שיתוף חברים במצב אך בפועל ישנו חוסר הקשבה אמיתית לעצות של אחרים.

 שאלות 

 שכיחות

 בתחילת

 הטיפול :

איך מפסיקים את המחשבות הטורדניות?

איך להפסיק להיות אובססיבי?

איך להתגבר על המחשבות הטורדניות?

איך מפסיקים את המעשים?

מהו טיפול במחשבות טורדניות?

האם יש טיפול טבעי במחשבות טורדניות?

מהם הסימנים לאהבה אובססיבית? איך מפסיקים את האהבה ? איך מממשים את האהבה ? האם מדובר בפנטזיה ? איך להפסיק להיות אובססיבי? איך יוצאים מאהבה אובססיבית?

 

 

קרא/י עוד:

 

טיפול פסיכואנליטי          שאלות ותשובות           הלא מודע       ליצירת קשר 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)