OCD | טיפול ב OCD

 

 

א. OCD - רקע

 

OCD היא הפרעה נפשית שכוללת מהלכי חשיבה חזרתיים וכפייתיים, פעולות שנעשות מתוך כפייה וטקסים שונים שנעשים במהלך חיי היומיום. בדרך כלל כאשר נעשה ניסיון של האדם להימנע או להתנגד למהלך החשיבה הכפייתי או למעשה הכפייתי עלולה להופיע מצוקה נפשית שמתבטאת לרוב בתחושת חרדה.

 

למרות הרצון להתנגד להופעה של מחשבות ולביצוע של מעשים כפייתיים, הדבר נכשל. ההתמודדות עם המחשבות והמעשים תופסת מקום הולך וגדל בהשקעה של המשאבים הנפשיים ומלווה בסבל. 

 

בנוסף, הסטת תשומת הלב למחשבות הטורדניות ולמעשים מעלה שאלות שונות אצל מי שסובל ומאחר ויש קושי למצוא תשובה מספקת הדבר מכביד עוד על התחושה הרעה.

 

הסטת תשומת הלב להתמודדות המתמשכת עם ההפרעות מביאה לירידה ביכולת התפקוד ועל האפשרות להנות ולהרגיש תחושה של רווחה.  

 

פירוש הביטוי OCD

 

בספרות הפסיכיאטרית מכונה ההפרעה: Obsessive-compulsive disorder (הפרעה טורדנית כפייתית) ובקיצור OCD. בימינו נעשה שימוש יתר במינוח ואמירות כמו: "יש לי OCD" או "יש לו OCD" הפכו לביטוי שגור בשיח היומיומי.

 

רצוי להבחין בין מאפיינים של OCD כחלק מהמערך הנפשי לבין מצבי חיים שבהם ישנה התפרצות או החמרה של תסמינים שהיו פעילים ברמה נמוכה ולא פגעו בתפקוד של האדם.

 

OCD היא הפרעה נפשית נוירוטית והכוונה כאן היא שמדובר בהתמודדות עם עניינים נפשיים שלא מיוסדים על מחלה גופנית אורגנית.

 

פירוש המושג נוירוזה (neurosis)

 

המונח נויורזה מיוסד על שני חלקים: neuro - שנוגע לעצב - והסיומת osis - המציינת במינוח הרפואי התייחסות לקיומה של מחלה כלשהי והשימוש בו החל במאה ה -18. המונח גם משקף את אחת התפיסות שהיו רווחות ביחס לבעיות ומחלות נפשיות שכונו בין השאר "מחלות עצבים".

 

 

טיפול ב OCD - יצירת קשר

 

 

ב. תסמינים של OCD ומאפיינים נפשיים כלליים 

 

תסמינים של OCD

 

תסמינים של OCD ומאפיינים של OCD כוללים מעשים נפשיים ופיזיים אשר מתהווים ונעשים מתוך כפייה, שלא באופן רצוני. יותר מכך, הלך המחשבה והמעשים מתרחשים תוך רצון וניסיונות להתנגד להופעתם ולביצועם.

המעשים הללו הם:

 

  • מחשבות בנושאים מסוימים, בדרך כלל בלתי רצויים ובלתי נעימים.
  • הרהורים בלתי נגמרים בענייני חיים שונים.
  • הופעה חזרתית של מילים או תבניות מחשבה.
  • צורך לבצע פעולות מסוימות.
  • ביצוע של טקסים שונים כחלק מחיי היומיום.

 

ההתייחסות ל OCD מנקודת מבט פסיכואנליטית היא פשוטה בבסיסה:

מצד אחד יש מחשבות ומעשים כפייתיים בלתי רצויים ומנגד יש רצון מודע שהמחשבות והמעשים יתבטלו או יסולקו.

 

מצד אחד רצון נפשי מודע, מנגד - כוח נפשי שפועל באופן בלתי מוסבר, בלתי נשלט וכפייתי

 

חוסר היכולת לשלוט על היבטים נפשיים כל כך בולטים מכוון את הפסיכואנליטיקאי ואת המטופל לבירור על התהליכים הנפשיים הלא מודעים שפועלים  "מאחורי הקלעים" ויוצרים את הכוחות הנפשיים החזקים שאינם מוסברים.

 

מאפיינים של OCD

 

מאפיינים של OCD נוגעים למערך הנפשי של אדם ויחסו לאובייקטים פיזיים ועניינים מופשטים באופנים שניתן לכנות אותם "כבדים" או קפדניים.

 

נטיות נפשיות אלה עשויות לשרת את האדם בענייני חיים שונים אך גם להשפיע לרעה בדברים אחרים, להחמיר ולהשפיע על פגיעה משמעותית בתפקוד.

 

בין אלה ניתן למנות את חשיבות הסדר והניקין ("איסטניסט"), שאיפה לשלמות ("פרפקציוניסט"), קשיים בקבלת החלטות והרהורים רבים ("אדם בתוך עצמו הוא גר"), ספקות שונים ובדיקות חוזרות של דברים כמו סגירת דלת, כיבוי הכיריים, הפעלת שעון מעורר ועוד.

 

המאפיינים הנוספים שנכללים במושג OCD, במשמעות הרחבה שלו עלולים להחמיר במצבי חיים שונים ולבוא לידי ביטוי באופן שישפיע על התמודדויות בשדה המקצועי, בשדה החברתי בכלל ובתחום הבינאישי והזוגי בפרט.

 

ג. השלכות של OCD

OCD הנה הפרעה נוירוטית אשר מצד אחד כוללת סבל שנובע מההתמודדויות הנפשיות, אך מצד שני נשמרת יכולת לקיים תפקוד חברתי במידה כלשהי. ההשלכות של OCD על היכולת התפקודית משתנה בין אדם לאדם וכמובן כתלות בחומרת המצב.

 

תסמינים ומאפיינים של OCD ניתנים להסתרה ויש רבים שהדבר מהווה חלק מחייהם הסודיים. התעמתות עם המאפיינים האלה יכולה להיות בלתי נמנעת כאשר נדרש שינוי כלשהו, בדרך כלל שינוי משמעותי בחיים.

 

ד. התפרצות של OCD

 

אם כן, מאפיינים של OCD יכולים להיות חלק מהמערך הנפשי של האדם, כאשר היכולת התפקודית שלו אינה מאותגרת ביחס לאותם מאפיינים. לעומת זאת, התפרצות של OCD יכולה להתרחש כאשר מצטרפים גורמים בחיי האדם ובמערך הנפשי שלו, או אז נוצרים תנאים להתפרצות של OCD אשר מלווים בהחמרה של תסמינים קיימים והופעה של תסמינים חדשים.

 

הנסיבות להתפרצות של OCD שונות כמובן בין אנשים שונים ובין תקופות וזמנים שונים בחייו של כל אדם. מצבים מוכרים הם תקופות של מעברים ושינויים כמו גיל ההתבגרות, סיום של לימודים או בישראל של השירות הצבאי וגיל המעבר. מצבי חיים כמו תחילת חיי הנישואים, אובדן אישי וכמובן מצבים ייחודיים בחייו של כל אדם. גם מחלות משמעותיות לא צפויות או שימוש בחומרים שונים יכולים להוות זרזים להתפרצות של OCD. בבסיס ההתפרצות עומדים קשיים ומאבקים נפשיים מודעים ולא מודעים אשר החולה אינו מצליח ליישבם כהלכה.

 

ה. התייצבות של OCD

 

לאחר תקופה של קושי מיוחד הנוגע לקונפליקטים ולהתמודדויות הנפשיות ולאחר שהיתה התפרצות של OCD יכולים להתרחש שינויים במערך הנפשי אשר יביאו את האדם ל"שיווי משקל" חדש. הסטטוס החדש יכלול עיסוק בתוצאות של המשבר הנפשי, בתסמינים שהחמירו, בסימפטומים החדשים ובשינויים שאלו הביאו לחייו.

 

למרות התייצבות במצב חדש שאיננו רצוי, יש במצב זה גם הקלה מסוימת בהשוואה לשבועות ואולי אף לחודשים שקדמו לכך. כעת, עיקר העיסוק הוא בתסמינים.

 

הקלה נוספת שעלולה להתהוות היא ירידה בתפקוד כתוצאה מהפחתה של הדרישות התפקודיות של האדם מעצמו ושל החברה הסובבת אותו. במקרים מסוימים היתרונות הללו יכולים להוות דווקא חלק מהקשיים בדרך להחלמה.

 

ו. טיפול ב OCD

 

טיפול ב OCD מבוסס על ההנחה שמספר היבטים במערך הנפשי של המטופל, יחד עם נסיבות חייו – הם אלה שבעקבותיהם נוצרה התשתית להתפרצות של OCD ולתסמינים של OCD שהופיעו ואולי גם התבססו לאחר ההתפרצות.

 

מכאן, שהטיפול חותר להכרת ההיבטים הרלוונטים במערך הנפשי של המטופל הן מצד מאפיינים נפשיים ובכללם מנגנונים נפשיים שונים והן חתירה להבנת הנסיבות שהשפיעו על התהוות של OCD. מציאת הקשר בין הדברים מאפשר פעמים רבות הקלה, פתח לשינויים שעשויים להביא להפחתה ואף השתחררות מהתסמינים ובניה של דרכים טובות יותר להתמודדויות עתידיות.

 

 

טיפול ב OCD - יצירת קשר

 

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא אובססיות: