OCD | טיפול ב OCD

 

 

א. OCD - רקע

1. OCD - מאפיינים עיקריים

 

OCD היא הפרעה נפשית שכוללת מהלכי חשיבה חזרתיים וכפייתיים, פעולות שנעשות מתוך כפייה וטקסים שונים שנעשים במהלך חיי היומיום. משמעותה של המילה כפייתיות היא שהמחשבות והפעולות נעשים מתוך כורח פנימי כלשהו שעצמתו חזקה וישנו קושי רב להתנגד לו. בדרך כלל כאשר נעשה ניסיון של האדם להימנע או להתנגד למהלך החשיבה הכפייתי או למעשה הכפייתי עלולה להופיע מצוקה נפשית שמתבטאת לרוב בתחושת חרדה.

 

OCD - אובססיה לסדר

 

התוכן של המחשבות יכול להיות זיכרונות לא נעימים מהעבר, מחשבות על אובדן שפיות, מחלות, עניינים מיניים, דימוי גוף, ביטחון עצמי ועוד. הטקסים שנולדים במקרים רבים מתפילות, נדרים והסכמים של אדם עם עצמו עשויים להקל ברגעים מסוימים, אך בהמשך הופכים לכורח. כל אלה מלווים בחרדה, בתחושה של תפקוד לקוי ולעיתים גם בדכדוך מהמצב.

 

בחלק מהמקרים המחשבות הטורדניות והמעשים נחווים כמאולצים וזרים וישנו רצון עז לסלק אותם. יחד עם זאת ישנם גם מקרים רבים שהאוריינטציה האובססיבית כרוכה במחשבות והרהורים שהאדם תופס כחלק מחייו, ולא כזרים, אך הוא לכוד בהם ללא יכולת ממשית לפעול. דוגמאות להיבטים כאל הם עיסוק בלתי פוסק בעניינים של דימוי גוף, יחסי זוגיות או הקשרים של עבודה. לרוב העניין יסוב סביב דבר שאינו לרוחו של האדם אך הוא מתלבט ומתקשה לקבל החלטה ולבצע. 

 

עבור אדם שסובל מ OCD עלולים להיווצר במהלך הזמן מצבים אשר בהם המחשבה הטורדנית נעשית הדבר היחידי כמעט שהאדם עוסק בו ולפיכך ישנו קושי רב לפעול ולתפקד בענייני החיים.

 

2. מאפיינים נוספים הנוגעים ל OCD

 

התמונה הקלינית ב OCD עשויה להיות מגוונת ולכלול היבטים נוספים. אחד מההיבטים השכיחים הוא מצב של התלבטות בלתי נינתנת להכרעה בנושא או נושאים חשובים, שגורם לטרדה ומחשבות בלתי פוסקות ומכאן לעייפות וירידה ביכולת לתפקד.

 

חלק מקיומן של ההתלבטויות הבלתי נגמרות נוגע לספק שחודר בקלות למערך השיקולים ופוגע ביכולת להחליט. 

 

הספק ועמו חוסר הביטחון לגבי עניינים המצריכים החלטה יכול לבוא לידי ביטוי גם בנוגע לפעולות פשוטות בתפקוד היומיומי כמו הנחת חפץ במקום מסוים, סגירת דלת או מפסק חשמלי וכו'.

כך יוצא שהתפקוד נעשה איטי וכולל בדיקות וחזרה עליהן.

 

היבט נוסף שיש לו רלוונטיות לענין של OCD הוא הפרפקציוניזם - החתירה לשלמות. אדם שסובל מ OCD מתקשה לקבל עשיה או מצב עניינים שאינו סגור באופן הרמטי וכתוצאה מכך משקיע רבות על מנת לכסות ולהבטיח את התוצאה המיוחלת. 

 

גם כאן, ישנו קושי להביא בחשבון אקראיות או היעדר הצלחה וכתוצאה מכך האדם עלול להיות "תקוע" בסטטוס ביניים. 

 

3. התפרצות של OCD

 

התפרצות של OCD תהיה בדרך כלל לאחר תקופה ארוכה יחסית בהם מאפינים של OCD יבואו לידי ביטוי בצורות שונות בחייו של אדם. מחשבות טורדניות, היסוסים, קשיי הירדמות, אמונות טפלות, היתקעות על דברים וביטויים אחרים יתרחשו בעצמה שאינה פוגעת באופן משמעותי בחיי היום יום, או לכל הפחות באופן שהאדם שחי עם היבטים של OCD יכול להתמודד עימם בצורה טובה.

 

כאשר ישנה התפרצות של OCD הדבר קורה פעמים רבות במצב של משבר או סביב איזשהו עניין בעל ערך גדול לאדם. לדוגמא כאשר יש עניין חשוב להכריע לגביו וישנן התלבטויות ביחס לדרך הטובה לפעול בה. האדם מוצא את עצמו חסר יכולת לפעול לנוכח כיווני פעולה מגוונים שאפשר לנקוט בהם שנושאים עימם יתרונות וחסרונות, רווחים מיידיים והשלכות ארוכות טווח ואספקטים אחרים הנוגעים לעצם ההכרעה כמו שאלות כלכליות, שאלות הנוגעות לדימוי עצמי ועוד.

 

כל פעולה בכיוון מסוים תביא עמה אבדן של מימוש אלטרנטיבה אחרת וכך האדם "נתקע" ללא יכולת לפעול ולכך מתווספת פגיעה בתפקוד וסבל רב. 

 

4. התמודדות עם OCD - מאבק וניסיונות להתנגד

 

למרות הרצון להתנגד להופעה של מחשבות ולביצוע של מעשים כפייתיים, הדבר נכשל בעיקרו. ההתמודדות עם המחשבות והמעשים תופסת מקום הולך וגדל בהשקעה של המשאבים הנפשיים ומלווה בסבל. 

 

כפי שהוסבר קודם, ישנם סוגים שונים של מחשבות שבהם האדם יכול להיות עסוק. תהליך חשיבה שנוגע להחלטה אפשרית בענייני החיים יכול להעסיק ולהלאות מאוד. במצב כזה, למרות שיחות רבות עם חברים ובני משפחה המנסים לעודד ולכוון, נותר מצב של היעדר החלטה והתמודדות עם השלכותיה.

 

5. מחיר נפשי של סבל ופגיעה בתפקוד

 

בנוסף, הסטת תשומת הלב למחשבות הטורדניות ולמעשים מעלה שאלות שונות של האדם על עצמו ואפילו כל מיני שאלות פילוסופיות על העולם. חלק מתהיות שעולות נוגעות להשוואה לאחרים - מדוע זה קורה לי? מדוע זה קרה לי ולא לאחרים? מאחר ויש קושי למצוא תשובות מספקות לשאלות שעולות הדבר מכביד עוד על התחושה הרעה.

 

הסטת תשומת הלב להתמודדות המתמשכת עם ההפרעות מביאה לירידה ביכולת התפקוד ועל האפשרות להנות ולהרגיש תחושה של רווחה.  

 

6. פירוש הביטוי OCD

 

בספרות הפסיכיאטרית מכונה ההפרעה: Obsessive-compulsive disorder ובקיצור OCD.

פירוש המונח OCD בעברית הוא - הפרעה טורדנית כפייתית ובימינו נעשה שימוש יתר במינוח המקוצר. בהתאם לכך אמירות כמו: "יש לי OCD" או "יש לו OCD" הפכו לביטוי שגור בשיח היומיומי.

 

רצוי להבחין בין מאפיינים של OCD כחלק מהמערך הנפשי לבין מצבי חיים שבהם ישנה התפרצות או החמרה של תסמינים שהיו פעילים ברמה נמוכה ולא פגעו בתפקוד של האדם.

 

OCD היא הפרעה נפשית נוירוטית והכוונה כאן היא שמדובר בהתמודדות עם עניינים נפשיים שלא מיוסדים על מחלה גופנית אורגנית.

 

7. פירוש המושג נוירוזה (neurosis)

 

המונח נויורזה מיוסד על שני חלקים: neuro - שנוגע לעצב - והסיומת osis - המציינת במינוח הרפואי התייחסות לקיומה של מחלה כלשהי. השימוש במושג נוירוזה החל במאה ה -18 והוא גם משקף את אחת התפיסות שהיו רווחות ביחס לבעיות ומחלות נפשיות וכונו "מחלות עצבים".

 

8. טיפול ב OCD

 

טיפול פסיכואנליטי ב OCD מבוסס על הנחת עבודה - אם מופיעות מחשבות בלתי רצוניות, אם ישנו כוח בלתי נשלט שדוחף את האדם לעשות מעשים כפייתיים בניגוד לרצונו המודע, הרי שהדבר מכוון אותנו לשאול: מהם התהליכים הלא מודעים הפעילים ב OCD.

בהתאם לכך, טיפול ב OCD יהיה מבוסס על ניסיונות לגלות מה עומד בבסיסן של המחשבות והמעשים הכפייתיים במטרה לגלות אותם ולאפשר תרפיה. 

 

 

טיפול ב OCD - יצירת קשר

 

 

ב. תסמינים של OCD ומאפיינים נפשיים כלליים 

 

תסמינים של OCD

 

תסמינים של OCD ומאפיינים של OCD כוללים מעשים נפשיים ופיזיים אשר מתהווים ונעשים מתוך כפייה, שלא באופן רצוני. יותר מכך, הלך המחשבה והמעשים מתרחשים תוך רצון וניסיונות להתנגד להופעתם ולביצועם.

המעשים הללו הם:

 

  • מחשבות בנושאים מסוימים, בדרך כלל בלתי רצויים ובלתי נעימים.
  • הרהורים בלתי נגמרים בענייני חיים שונים.
  • תשומת לב רבה לפרטים מיותרים לכאורה.
  • הופעה חזרתית של מילים או תבניות מחשבה.
  • צורך לבצע פעולות מסוימות.
  • ביצוע של טקסים שונים כחלק מחיי היומיום.
  • מצבים בהם האדם "נתקע" סביב עניין מסוים שמצריך הכרעה ללא יכולת לפעול.
  • השקעת אנרגיה ומשאבים רבים בתהליכים תוך נפשיים ופגיעה בתפקוד הנוגע לעניינים חיצוניים.

 

ההתייחסות ל OCD מנקודת מבט פסיכואנליטית היא פשוטה בבסיסה:

מצד אחד יש מחשבות ומעשים כפייתיים בלתי רצויים ומנגד יש רצון מודע שהמחשבות והמעשים יתבטלו או יסולקו.

 

מצד אחד רצון נפשי מודע, מנגד - כוח נפשי שפועל באופן בלתי מוסבר, בלתי נשלט וכפייתי

 

חוסר היכולת לשלוט על היבטים נפשיים כל כך בולטים מכוון את הפסיכואנליטיקאי ואת המטופל לבירור על התהליכים הנפשיים הלא מודעים שפועלים  "מאחורי הקלעים" ויוצרים את הכוחות הנפשיים החזקים שאינם מוסברים.

 

OCD - תשומת לב לפרטים

 

מאפיינים של OCD

 

מאפיינים של OCD נוגעים למערך הנפשי של אדם ויחסו לאובייקטים פיזיים ועניינים מופשטים באופנים שניתן לכנות אותם "כבדים" או קפדניים.

 

נטיות נפשיות אלה עשויות לשרת את האדם בענייני חיים שונים אך גם להשפיע לרעה בדברים אחרים, להחמיר ולהשפיע על פגיעה משמעותית בתפקוד.

 

בין אלה ניתן למנות את חשיבות הסדר והניקין ("איסטניסט"), שאיפה לשלמות ("פרפקציוניסט"), קשיים בקבלת החלטות והרהורים רבים ("אדם בתוך עצמו הוא גר"), ספקות שונים ובדיקות חוזרות של דברים כמו סגירת דלת, כיבוי הכיריים, הפעלת שעון מעורר ועוד.

 

המאפיינים הנוספים שנכללים במושג OCD, במשמעות הרחבה שלו עלולים להחמיר במצבי חיים שונים ולבוא לידי ביטוי באופן שישפיע על התמודדויות בשדה המקצועי, בשדה החברתי בכלל ובתחום הבינאישי והזוגי בפרט.

 

ג. השלכות של OCD

OCD הנה הפרעה נוירוטית אשר מצד אחד כוללת סבל שנובע מההתמודדויות הנפשיות, אך מצד שני נשמרת יכולת לקיים תפקוד חברתי במידה כלשהי. ההשלכות של OCD על היכולת התפקודית משתנה בין אדם לאדם וכמובן כתלות בחומרת המצב.

 

תסמינים ומאפיינים של OCD ניתנים להסתרה ויש רבים שהדבר מהווה חלק מחייהם הסודיים. התעמתות עם המאפיינים האלה יכולה להיות בלתי נמנעת כאשר נדרש שינוי כלשהו, בדרך כלל שינוי משמעותי בחיים.

 

 

טיפול ב OCD - יצירת קשר

 

 

ד. התפרצות של OCD

 

אם כן, מאפיינים של OCD יכולים להיות חלק מהמערך הנפשי של האדם, כאשר היכולת התפקודית שלו אינה מאותגרת ביחס לאותם מאפיינים. לעומת זאת, התפרצות של OCD יכולה להתרחש כאשר מצטרפים גורמים בחיי האדם ובמערך הנפשי שלו, או אז נוצרים תנאים להתפרצות של OCD אשר מלווים בהחמרה של תסמינים קיימים והופעה של תסמינים חדשים.

 

הנסיבות להתפרצות של OCD שונות כמובן בין אנשים שונים ובין תקופות וזמנים שונים בחייו של כל אדם. מצבים מוכרים הם תקופות של מעברים ושינויים כמו גיל ההתבגרות, סיום של לימודים או בישראל של השירות הצבאי וגיל המעבר. מצבי חיים כמו תחילת חיי הנישואים, אובדן אישי וכמובן מצבים ייחודיים בחייו של כל אדם. גם מחלות משמעותיות לא צפויות או שימוש בחומרים שונים יכולים להוות זרזים להתפרצות של OCD. בבסיס ההתפרצות עומדים קשיים ומאבקים נפשיים מודעים ולא מודעים אשר החולה אינו מצליח ליישבם כהלכה.

 

ה. התייצבות של OCD

 

לאחר תקופה של קושי מיוחד הנוגע לקונפליקטים ולהתמודדויות הנפשיות ולאחר שהיתה התפרצות של OCD יכולים להתרחש שינויים במערך הנפשי אשר יביאו את האדם ל"שיווי משקל" חדש. הסטטוס החדש יכלול עיסוק בתוצאות של המשבר הנפשי, בתסמינים שהחמירו, בסימפטומים החדשים ובשינויים שאלו הביאו לחייו.

 

למרות התייצבות במצב חדש שאיננו רצוי, יש במצב זה גם הקלה מסוימת בהשוואה לשבועות ואולי אף לחודשים שקדמו לכך. כעת, עיקר העיסוק הוא בתסמינים.

 

הקלה נוספת שעלולה להתהוות היא ירידה בתפקוד כתוצאה מהפחתה של הדרישות התפקודיות של האדם מעצמו ושל החברה הסובבת אותו. במקרים מסוימים היתרונות הללו יכולים להוות דווקא חלק מהקשיים בדרך להחלמה.

 

ו. טיפול ב OCD

 

טיפול ב OCD מבוסס על ההנחה שמספר היבטים במערך הנפשי של המטופל, יחד עם נסיבות חייו – הם אלה שבעקבותיהם נוצרה התשתית להתפרצות של OCD ולתסמינים של OCD שהופיעו ואולי גם התבססו לאחר ההתפרצות.

 

מכאן, שהטיפול חותר להכרת ההיבטים הרלוונטים במערך הנפשי של המטופל הן מצד מאפיינים נפשיים ובכללם מנגנונים נפשיים שונים והן חתירה להבנת הנסיבות שהשפיעו על התהוות של OCD. מציאת הקשר בין הדברים מאפשר פעמים רבות הקלה, פתח לשינויים שעשויים להביא להפחתה ואף השתחררות מהתסמינים ובניה של דרכים טובות יותר להתמודדויות עתידיות.

 

 

טיפול ב OCD - יצירת קשר

 

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא אובססיות: