אהבה נכזבת | טיפול

 

אהבה נכזבת היא ביטוי שיסודו בקשר של אהבה של אדם אחד לאדם אחר, אלא שישנה בעיה, מדובר באהבה חד צדדית בעיקרה. במצב כזה יש צד שאוהב ורוצה בקיום הקשר ואילו הצד השני לא מביע עניין, או גרוע מכך מביע יחס לא חיובי וחוסר נכונות לקיים את הקשר.

 

יש מי שיאמר ברגע כזה כי "אהבה כואבת". אולם לא האהבה היא הכואבת אלא תוצאת האובדן, שמותיר חלל גדול.

 

במצב כזה עולות במקרים רבים שתי שאלות מנוגדות, האחת נוגעת להמשך ההיאחזות בקשר, מחשבות טורדניות בלתי פוסקות על השגת האהוב, למרות הכל. השאלה השניה, שיש עמה כבר הכרה מסוימת במיצוי של הניסיונות לחיבור, היא "איך לשחרר אדם אהוב?"

 

ההכרה ומתן פירוש של אהבה חד צדדית למה שנדמה כמערכת יחסים ובהמשך גם פירוש של אהבה נכזבת אינם מידיים ומצריכים לרוב זמן הבשלה.

 

מקרים של אהבה נכזבת יכולים להתרחש לאחר התאהבות חד צדדית קצרה, בתחילת ההיכרות וגם לאחר תקופה ממושכת של חברות ויחסי אהבה הדדיים. מצבים מסוימים של אהבה נכזבת יכולים גם להתפתח אצל אדם מסוים כמעט או לגמרי מבלי שהצד השני ידע על התפתחותה של אהבה בעלת עצמה גדולה כלפיו. מקרים כאלה מתרחשים לרוב בגילאים צעירים ומאפיינים אהבה ראשונה.

כלומר, יתכן מצב של אהבה חד צדדית מוחלטת, לעיתים עד כדי יצירתה של אהבה אובססיבית.

 

אהבה נכזבת  

 

במצב שבו ישנם יחסים בין הצדדים, האדם האוהב יכול לקבל רמזים שונים לירידה ביחס האהבה של האדם אותו הוא אוהב, הוא יכול לשים לב לשינויים קטנים בהתנהגות או בדרך הדיבור, להפסקה של ביטויי חיבה ולשינוי במעשי אהבה שהיו עד כה חלק מהקשר.

 

במקרים רבים שיש להם רלוונטיות לעניינינו כאן,  תהיה התעלמות מסימנים אלה ותתפתח אהבה חד צדדית בהדרגה.

 

 

 

 

כשהדברים לא כל כך הולכים, כשהאהבה היא חד צדדית, ישנה נטייה לחלום, לפנטז שהדברים יסתדרו, שיתגשמו ..אבל ברגע מסוים יאמר משהו מפורש. זה יכול לקרות בשיחה, בהודעה או במכתב שיאשרו את מה שהוא עבור האוהב דבר נורא, דבר שיכול להיראות כנורא מכל..

 

אם כן, פירוש הביטוי אהבה נכזבת הוא אהבה שהסיכויים והתקוות לממש אותה אבדו. לא לחינם טועים לעיתים ואומרים "אהבה כוזבת, כלומר אהבה שהיתה עמה אשליה של אמת.

 

יסוד העניין הוא שנותרו האוהב או האוהבת בסיטואציה של אהבה חד צדדית ובמצב נפשי שיש עמו כאב ומחסור גדולים.

 

ביחסי זוגיות רבים בעלי מאפיינים כאלה, ישנה הימנעות מהכרה במצב מתוך פחד ומההשלכות של האובדן הכרוך במפגש עם האמת. 

 

במקרים שבהם היתה אהבה חד צדדית מלכתחילה ולא נוצר קשר הדדי, אפילו לזמן מה, ישנה גם תחושת החמצה של אהבה שלא מומשה. 

 

טיפול באהבה נכזבת - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

א. סימפטומים של אהבה נכזבת

 

אהבה חד צדדית יכולה להפוך לאהבה נכזבת, ואצל האוהב, שנדחה ואשר מתוודע ליחס של האהוב ולדברים שהוא אומר, יכולה להתהוות תחושה קשה של אובדן, ריקנות, הרגשה של "סוף העולם". במצבים מסוימים יכולות לעלות מחשבות שאין בשביל מה לחיות, שהאהוב או האהובה - ורק הם - יוכלו להחזיר את הטעם לחיים. יש מטופלים המכנים זאת "דיכאון מאהבה".

 

שברון לב מאהבה נכזבת מביא לעצב, בכי ולעיתים גם שקיעה ברחמים עצמיים ואלה הם רק חלק ממה שיכול עוד לבוא לאחר מכן. חשוב לציין שאצל כל אדם הדבר מופיע במידה כזו או אחרת באופן ייחודי.

 

עלולים להופיע גם תסמינים שונים בעקבות

אהבה נכזבת כמו:

 

אהבה נכזבת

  • פגיעה בתיאבון ובעקבותיה ירידה משמעותית במשקל
  • הפרעות שינה
  • ירידה בתפקוד בעבודה
  • הפסקה בפעילות חברתית עד כדי התבודדות, מחוסר עניין או בגלל קושי בהתמודדות עם ההתעניינות והשאלות של הסובבים.
  • ירידה בתשוקה
  • חולשה כללית

 

לאהבת נכזבת עלולות להיות השפעות נוספות, גם כאן חשוב לציין כי הדבר תלוי באדם שנפגע. מטבע הדברים, אין אדם שרוצה להידחות על ידי אדם אחר, על אחת כמה וכמה להידחות על אדם אהוב. דחייה כזו עלולה להביא לפגיעה בערך העצמי ובדימוי העצמי. עצמת הכאב והקושי בהתמודדות עלולים להיות גדולים יותר כאשר מדובר במצב של אהבה נכזבת שהיא גם אהבה ראשונה.

 

כחלק מתהליך ההתמודדות עם האהבה הנכזבת ישנה גם אפשרות שיתפתח חוסר אמון כללי בין אם זה חוסר אמון לגבי נשים או חוסר אמון לגבי גברים וגרוע מכך היעדר אמון כללי בבני אדם.

יש מי שמתחילים לפתח יחס חדש של חוסר אמון שהדגש שלו הוא חוסר אמון באהבה, דבר שיכול בהמשך להביא להימנעות מאהבה או לציניות כלפי אהבה כמנגנוני הגנה.

 

 

טיפול באהבה נכזבת - לחצו כאן ליצירת קשר

 

ב. פוסט אנונימי על אהבה נכזבת

אני רוצה אותך

עדיין

עדיין

גופי בוער מאהבה, מתוח מתשוקה

המחשבות שלי כולן עליך

עוטפות

 

ידעתי שזה היה הדדי

לא דמיינתי את זה

לרגעים האמנתי שאנחנו אחד, יחד לתמיד

שנינו, טירוף

להיות במחיצתך זה אושר צרוף

רק כך זה יכול להיות

 

אבל משהו קרה

מה קרה לך? מה יש לך? מה עשיתי?

 

אני לא אעמוד בזה

לא אחיה עוד בפחד

הרי לא יתכן שלא נהיה יחד

זה ישתנה!

 

לעולם לא אצליח להתגבר

אף פעם לא אצליח להשתחרר

 

אומרים לי שאפשר..

 

ג. התמודדות עם אהבה נכזבת | התמודדות עם אהבה חד צדדית

 

התמודדות עם אהבה נכזבת אינה פשוטה בחלק גדול מהמקרים. אהבה חד צדדית מהולה בתקוות מתמשכות לשינוי אצל האהוב, פירוש מחוות כמעשים של אהבה או אולי להפך נעים כמו מטוטלת בין התרוממות הרוח למצבי שפל. עם הזמן כל אלה, יחד עם רסיסים של הכרה כי זה לא קורה, עלולים להביא לקיפאון בתנועת החיים. נעשו כבר הרבה ניתוחים של המצב, התייעצויות עם חברים, התייעצויות עם חברות ובני משפחה. נעשו ניסיונות לשנות את המצב ולחדש את הקשר, למשוך את האהוב אבל ללא תוצאות מספקות.

שברון לב מאהבה נכזבת, ועמו גם המחשבות והקשיים, יכולים להימשך חודשים רבים והזיכרונות של הפגיעה יכולים ללוות את האדם שנים רבות.

המצב שקדם לפרידה, יחסי האהבה ומה שהם היוו עבור האוהב היו משמעותיים ואת אלה הוא רוצה להחזיר לקדמותם, יש שמכנים זאת "התמכרות לאהבה". תגובה אפשרית לקושי ולכאב, כפי שהוזכר קודם יכולה להיות הימנעות מאפשרות שתתפתח אהבה על מנת שלא לאפשר מצב של פגיעה אפשרית נוספת. חיי האהבה נכנסים אם כן למצב של "הולד".

 

אבל ישנן גם ההתמודדויות הקטנות לכאורה של חיי היום יום. חיי אהבה וזוגיות טעונים ברגעים יפים המקושרים למקומות ולחוויות משותפים, להרגלים ולעשייה משותפת. מתוך כך, הרבה מאוד דברים שנעשים לאחר הפרידה מזכירים את האהוב ואת הפער בין מה שהיה ומה שרוצים למצב קיים. מתוך הקושי לשאת את הזרזים הללו לזיכרונות ולסבל שבא עימם, יש מי שמתחיל להימנע מכל מיני מקומות, קשרים עם אנשים והקשרים שעלולים לעורר בו את הזיכרונות. נקיטת בפעולות כאלה מרחיקות את האדם עוד מפעילויות ועלולות להחמיר את המצב.

 

 אהבה נכזבתהקושי שבפרידה מעלה שאלות לגבי אהבה ולגבי זוגיות, לעיתים גם שאלות גדולות יותר אצל האדם, בחינה מחדש של תפיסותיו לגבי יותר על האופן שבו הוא חי את חייו

 

אמונות, עמדות כמו: האם אפשר בכלל להיות ביחסי אהבה ולא להיפגע, האם יש סיכוי להיות בקשר עם אדם אחר (התשובה בדרך כלל – לא !), האם אהבה גדולה יכולה להגיע יותר מפעם בחיים, האם הכאב הזה ייפסק?

 

נשאלות גם שאלות יסודיות יותר ולעיתים גם מעשיות כמו: מה החלק שלי אם בכלל במה שקרה ? איך לצאת מהמצב, איך לשחרר אהבה נכזבת או איך להתגבר על אהבה נכזבת? איך לשחרר אדם אהוב?

 

 

טיפול באהבה נכזבת - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

ד. טיפול באהבה נכזבת

 

טיפול באהבה נכזבת או באהבה חד צדדית הוא למעשה פועל יוצא של כל העניינים הנפשיים היסודיים שהוזכרו עד כה. האם להתנתק או לא? האם בכלל אפשר להתנתק אחרי כמה ניסיונות כושלים?

המענה לשאלה "איך לשחרר אדם אהוב או איך לשחרר אהבה נכזבת" אינו פשוט. תהליכים של פרידה מאהובה, ניתוק קשר מאהוב – אלה הם מקרים שבהם אדם מאבד דבר גדול ומרכזי מאוד שהוא קשור אליו בנימי נפשו. החלל שנפער בחיי הנפש הוא לעיתים קשה מנשוא ומצריך תהליך של ליווי מקצועי שבהחלט אפשר להתייחס אליו כאל שיקום.

 

נוסף על כך, הפוטנציאל לפגיעה מתמשכת בעקבות חווית הפרידה ומנגנונים נפשיים "מפצים" כמו הימנעות מאהבה, היווצרות חוסר אמון וכד' עלולים לפעול באופן שיחבל בהמשך חייו של האדם.

דוגמא נוספת לתהליך כזה יכול לבוא בעקבות האשמה של האוהב את עצמו, בכך שנתן את כל כולו, שהוא בעצם היה טוטאלי באהבה, שנתן 100%. מסקנה שנפגעים רבים של חיי אהבה מסיקים היא ש"בכלל אסור להתאהב".

 

הנושא מורכב, אבל אציין גם שהשאלות איך להתגבר על אהבה נכזבת או באופן דומה איך להתגבר על אהבה חד צדדית מעידות על נקודה חשובה בתהליך ההתאוששות. נקודה זו היא נקודת מוצא של הכרה במצב וזהו דבר שבמקרים רבים אינו קל להשגה.

 

ועם זאת, מהלך של טיפול צריך שיגע בעניינים של ההתמודדות ושל האחיזה באהוב, שנותרה חזקה. ביחד עם התייחסות וטיפול בשאלות היסודיות שהוזכרו קודם ולמנגנונים נפשיים אחרים, חלקם לא מודעים. כל אדם בהתאם למקרה ולמערך הנפשי הייחודי לו.

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא דיכאון: