התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה | טיפול

 

 

שימוש במריחואנה והתקפי חרדה 

 

התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה אינו דבר נדיר והוא יכול לקרות למי שמתנסה בצריכת החומר במגוון האופנים של הצריכה – עישון (באנג או ג'וינט, פייסל), אכילה (עוגיות ומתכונים אחרים, כולל צריכת טיפות קנאביס) או אידוי באמצעות וופורייזר.

 

 

סטלה רעה מירוק

 

לעיתים תהיה חוויה של 'סטלה רעה' לאחר צריכת הקנאביס, אשר תימשך זמן מה ולאחריה יופיע התקף חרדה, אך לעיתים יהיה פרק זמן זה קצר ביותר אם בכלל.  

 

 

התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה יכול להיות טראומטי, במיוחד אם הדבר קורה בהתנסויות הראשונות של צריכת החומר, אך הוא בהחלט יכול להיות ממש לא נעים גם אם מדובר באדם שצרך את המריחואנה פעמים רבות.

 

עישון גראס בימינו הנו דבר שכיח, כך גם ישנם מקרים רבים של עישון גראס וחרדות שמופיעות מייד לאחר העישון וגם זמן מה לאחריו. הבעיה מתחילה כשזה לא מסתיים בהתקף חרדה חד פעמי. ובאמת, פניות רבות אלי מתחילות במשפט: "עישנתי גראס וקיבלתי התקף חרדה, ההתקף עבר אבל ההרגשה רעה וכל מיני תחושות מוזרות לא עוברות לי, זאת היתה ממש 'סטלה רעה'".

המשך הבירור מעלה כי בפעמים רבות מופיעים גם התקפי חרדה נוספים, אם כי לא בעוצמה של ההתקף הקשה שנחווה.

 

התקף פסיכוטי בעקבות שימוש במריחואנה

 

תופעה אחרת שיכולה להתרחש במהלך של סטלה רעה ולאחריה היא חשדנות כללית ומחשבות שיש עימן פרנויה הבאות לידי ביטוי במחשבות שאחרים מתכננים משהו, מדברים עלי או פועלים מאחורי גבי בניגוד לטובתי. תחושות מוזרות בנוגע לתפיסה הרגילה את המציאות או את העצמי יכולות להיות גם כן.

במקרים מסוימים, אם כי בשכיחות נמוכה בהרבה, עלול להתרחש התקף פסיכוטי בעקבות שימוש במריחואנה והטיפול ינתן בהתאם לכך.

 

קנאביס וחרדה

 

הקשר - קנאביס חרדה - אינו חד כיווני ויש אפילו מי שמעוניינים לעשות שימוש בקנאביס לטיפול בחרדות. ובאמת, יש מעטים שיוכלו להשיג הפחתה בחרדה כתוצאה משימוש במריחואנה.

 

אמנם, מי שעושה שימוש בקנאביס עשוי להנות מהפוטנציאל הגלום בו כבעל השפעה מרגיעה אך מנגד צפוי גם להיות חשוף לפוטנציאל ההשפעה של הקנאביס כזרז לחרדה ובדיעבד גם להשפעתו של קנאביס על הופעתן של מחשבות טורדניות.

 

ננסה לראות היבטים נוספים של הקשר בין קנאביס וחרדות.

 

יצירת קשר - טיפול בחרדה בעקבות שימוש במריחואנה 

 

 

א. התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה - מאפיינים מרכזיים

כל אדם שחווה 'סטלה רעה מירוק' או התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה (גראס, וויד, חשיש), חווה אותו באופן ייחודי, בהתאם למערך הנפשי שלו ולדרכי ההתמודדות שלו, אבל אפשר לציין כמה עניינים כלליים בקשר לכך:

 

מצב נפשי לא מוכר וחוסר שליטה

 

השפעת המריחואנה יכולה להפגיש את האדם עם מצב נפשי שאיננו מוכר לו מבחינת התפיסה החושית כמו ראיה או שמיעה, מוזרות שנוגעת להלך המחשבה או שילוב שלהם. גם אם המצב מוכר לו מהתנסויות קודמות, ישנו חוסר שליטה ביחס אליו. למשל, המחשבות מתרוצצות במהירות עצומה וללא סדר, מלוות בתחושות גופניות ורגשיות בעצמה גדולה. 

 

יכול גם להיות מעבר מהיר ממחשב למחשבה – דבר שיוצר טלטלה רגשית.

 

לרגעים יכול להידמות שהמחשבה אינה צלולה, עניינים פעוטים וגדולים עולים למודעות וזוכים ליחס לא פרופורציונלי בהשוואה למצבים נפשיים מוכרים והם נתפסים בדרך כלל כגדולים ומאיימים. ישנה חולשה יחסית בהתמודדות מול הדברים שעולים וקושי להחזיק מעמד עד כדי חשש להשתגע.

 

מצבים חברתיים רגילים לכאורה יכולים להיתפס כמוזרים והיכולת לתפקד בהם נראית מורכבת וכרוכה במאמץ רב.

 

ניסיונות להסביר לקרובים את המצב - לחברים, בני זוג או משפחה, עשויים אמנם להביא לתמיכה אך נדמה כי הם אינם מבינים בדיוק את מה שמתחולל בנפש פנימה.  

 

הימשכותם של חלק מהסימפטומים גם אחרי ההתקף מעוררת לעיתים את החששות כי התרחש נזק או שינויים שעלולים להיות קבועים. אחד מהסימפטומים השכיחים בהקשר זה הוא מחשבות טורדניות שהחלו בעקבות השימוש בקנאביס.

 

 

 

היחלשות מנגנוני הגנה נפשיים בעקבות שימוש במריחואנה

 

נוסף על כך, היבטים מסוימים שאינם נוחים לאדם בחייו, בין אם מדובר בקשיים כלשהם, התמודדויות ביחסים עם אחרים, זיכרונות לא נעימים או אירועים טראומטיים קטנים וגדולים – כל אלה, שהיו מודחקים עד כה, ביחד עם תחושת החרדה שיכלה לבוא עימם, יכולים להבקיע את חומות ההגנה הנפשיות ולהגיע למודעות בקלות רבה יותר. כאן, הקשר בין עישון גראס וחרדות הוא על פי הסדר:

* עישון גראס

* חזרה של המודחק - עליה או הצפה של עניינים נפשיים שהודחקו.

* התעוררות חרדות

 

ברגעים אלו עלולים להיות מה שקוראים 'תסביכים בסטלה' שיש קושי להשקיט אותם או כניסה "לסרט רע" - חויה קשה ביחס למה שמתרחש, מחשבות פרנואידיות ועוד.. כפי שאמר לי פעם אחד ממטופליי: "נכנסתי לסרט רע, סטלה שחורה שלא עוברת, ולא הצלחתי לצאת מזה".

 

נוצר אם כך מצב שברגעים הללו של חולשה נפשית, עולים דברים שגם במצב רגיל האדם מתקשה להתמודד איתם. הניסיון לדחוק אותם חזרה, תוך כדי ההשפעה של המריחואנה, קשה יותר ויכול להביא למצב של מלחמה פנימית שקשה מאוד לשאת אותה. הקושי נמשך כאשר הנושאים הלא פתורים שעלו, נותרים על פני השטח גם אחרי ההתקף, מבלי יכולת וכוחות להתמודד ולטפל בהם כראוי.

 

תחושות מוזרות

 

התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה (חרדות מקנאביס) יכול להיווצר גם כתוצאה מתחושות לא מוכרות כמו ניתוק מהמציאות, מצב של עירפול, מעין ריחוף, ספקות וחוסר ודאות לגבי אמיתותם של דברים שבדרך כלל הם מובנים מאליהם, תחושה של "יציאה מהגוף" והסתכלות לכאורה על העצמי.

היבטים אלה יכולים להימשך גם אחרי ההתקף ובהתאם לכך עלולה להתהוות הרגשה של מעגל חוזר (לופ) בתחושות ובמחשבות, ללא יכולת מעשית לצאת מהמצב הנפשי הזה. למצב זה יכול להתלוות פחד של היתקעות במצב הזה, דבר שבמקרים רבים מגביר את החרדה.

 

במקביל לדברים המתוארים כאן ישנם תופעות גופניות המאפיינות התקף חרדה כמו עלייה בקצב פעימות הלב, פעילות מעניים מוגברת, יובש בפה, קושי מסוים בנשימה, רעידות קלות, הופעה של טיקים והיבטים פיזיולוגיים אחרים.

 

 

יצירת קשר - טיפול בחרדה בעקבות שימוש במריחואנה

 

 

ב. משך הזמן של התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה והשלכות אפשריות

 

משך הזמן של התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה יכול לנוע בין מספר דקות למספר שעות והדבר תלוי בכמות שנצרכה, הרכב המריחואנה (שיעור ה- THC בצמח הספציפי שנצרך) רגישותו הפזיולוגית של האדם שצרך באותה נקודת זמן וכמובן המערך הנפשי שלו.

ההשפעה המשכרת של מריחואנה יכולה אמנם להימשך בין שעה למספר שעות, אך אין הכרח כלל שהתקף החרדה ימשך כל עוד נמשכת ההשפעה של המריחואנה.

 

לעיתים, התקף חרדה, בין אם נחווה בעקבות שימוש במריחואנה ובין אם הופיע ללא שימוש בחומר כלשהו, עלול ליצור משבר עם השלכות משמעותיות על ההמשך.

אמנם, אפשר שיהיו מקרים של התקפי חרדה שלא יותירו משקעים משמעותיים, אך לרוב אין אלה פני הדברים.

 

השינויים שעלולים להתחולל בעקבות התקף חרדה כזה תלויים מאוד בכל אדם ואדם, אציין כאן דוגמאות שונות:

 

  • דריכות גבוהה מהאפשרות שיופיע התקף חרדה על פי סימנים קטנים.
  • משבר שנמשך כמה ימים ומתגלגל לפגיעה בתפקוד.
  • סערה נפשית כללית בעקבות התקף החרדה, העניינים שצפו מהלא מודע וקושי להמשיך כאילו שום דבר לא קרה.
  • מחשבות ודאגה שמשהו השתנה, קושי להצביע על השינוי והרגשה שאף אחד לא מבין בדיוק מה קרה ומה אפשר לעשות.
  • הרגשת בדידות ולפעמים גם מחשבות על כך שאנשי מקצוע אליהם נעשתה פניה אינם נותנים תשובות ברורות לגבי המצב.
  • קהות בתחושות בכלל וקהות רגשית בפרט.

 

ג. קצת על צמח הקאנביס ועל היבטים פרמקולוגיים הנוגעים לשימוש במריחואנה

 

צמח הקנאביס כולל זנים שונים כאשר הנפוצים הם הסאטיבה והאינדיקה ושימש במהלך ההיסטוריה האנושית לצרכי תזונה, יצור בד לשימושים שונים, יצור נייר ויצור דלק (ביו-אתנול).

 

הצמח שימש גם להקלה של כאבים והרגעה אך עד לאחרונה לא בוצעו בהקשר לכך מחקרים רפואיים מעמיקים, דבר שהתחיל כבר לקרות בשנים האחרונות.

 

לצמח הקנאביס שמות שונים, מריחואנה וחשיש הם שמות התוצרים שמתייחסים לשימוש בצמח לשם השפעה פסיכואקטיבית. מריחואנה – על ידי צריכה של הפרחים וחשיש – חומר שמופק מעלים ו/או פרחים בתהליך קצר יחסית ומשווה לו מראה חום כמו של בוץ.

 

צמח הקנאביס מכיל חמרים שנקראים קנבידואידים, הידועים שבהם הם THC שהוא בעל השפעה פסיכואקטיבית וה- CBD שאיננו בעל השפעה פסיכואקטיבית. הקנאבידואידים הן מולקולות, שבמגע עם הגוף עשויות ליצור השפעות שונות, ביניהן חוויה של שיכרון או כפי שמכנים אותה היי או סוטול.

 

הקנבידואידים נקלטים ברצפטורים של המערכת האנדוקנבידואידית בגוף ונותנים את אותותיהם במגוון רחב של פעולות ותופעות. אזכיר כאן רק תופעות מוכרות כמו רגיעה, הגברת התיאבון, העצמת שינה, פגיעה זמנית בזיכרון לטווח קצר, שינויים בתפיסה החושית בכללה, הקצנה של מצב הרוח לטוב וגם לרע והפחתת כושר הביצוע של פעילות מוטורית ומטלות בכלל. בשנים האחרונות נחקרים באופן אינטנסיבי שימושים בקנאביס לצרכים רפואיים.

 

 

יצירת קשר - טיפול בחרדה בעקבות שימוש במריחואנה

 

 

ד. טיפול בהתקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה

 

הקשר בין עישון גראס וחרדות איננו הכרחי, אך הוא כאמור שכיח מאוד. שימוש במריחואנה יכול להיות חוויה מהנה, להסתיים בלא כלום, אך הוא יכול גם לחולל התקף חרדה ובמקרים מסוימים גם התקף פסיכוטי. טיפול בהתקף פסיכוטי כתוצאה משימוש במריחואנה, ובכלל, יכול להיות מורכב יותר, אך לא ארחיב בנושא כאן.

 

הרצון המיידי של מי שחווה 'סטלה רעה' מקנאביס הוא לבטל את כל המצב ולחזור לאיפוס, כאילו שום דבר לא קרה.  נטייה זו יכולה גם ללוות את האדם ולהפוך לצורה של אובססיה. בכל אופן, בעקבות מצבים כאלה והרצון הגדול לחזור למצב הרגיל והמוכר, נולדו שלל עצות על איך לצאת מסטלה רעה. העצות הכלליות לאיפוס המצב, מגוונות: שתיית מים או קפה, מקלחת, לעיסת מסטיק, התעמלות, ריצה ועוד.. אבל למרבה הצער, במקרים רבים הן לא מועילות. 

 

אם כך, למרות שהקשר שבין קנאביס וחרדות אינו הכרחי, הוא קיים בשכיחות גבוהה ומוביל במקרים רבים לפניה ליעוץ או טיפול.

 

טיפול בהתקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה הוא בעצם טיפול בכמה תחומים. בראש ובראשונה חשוב לציין כי ברוב המקרים, מטופל מגיע אחרי שהתקף החרדה שכך ולא במהלכו. התקף החרדה נותר איפה אירוע טראומטי עבור האדם, אירוע שהפגיש את מי שחווה אותו בתחושות לא מוכרות, מצב נפשי לא ברור וחוסר שליטה לגבי מחשבותיו והתנהגותו.

 

נוסף על ההיבט הטראומטי, ישנם מקרים רבים שנפרצות הגנות נפשיות, כפי שהסברתי קודם. מטרתן של הגנות אלה הוא למנוע עליית חומרים מודחקים מהלא מודע. הצפה של חומרים שכאלה מהלא מודע והתרופפות ההגנות דומה לאמרה המפורסמת "נכנס יין יצא סוד" ונוגעת לשימוש באלכוהול. פריצת ההגנה דומה אך לרוב היא אינה דומה כלל בעצמתה ובטווח שלה.

למעשה, ברגעים מסוימים תחת ההשפעה של המריחואנה עלו עניינים שונים מהלא מודע ללא בקרה וללא מוכנות, השפיעו את השפעתם וכעת המצב הנפשי הנתון אינו כפי שהיה.

 

יתכן כאמור, גם שינוי לרעה בתפקוד כתוצאה מהאירועים הללו אם זה בהקשרים של לימודים, עבודה, יחסים עם בני זוג וחברים וכו' – כל אלה הם עניינים נוספים שיש לטפל בהם על פי הצורך.

 

לכן, לאחר הפניה תתקיים פגישה במטרה לאמוד את המצב ולבצע הערכה מקצועית ראשונית. הערכה זו תתבצע על בסיס המתואר לעיל ועל בסיס היבטים נוספים, ובהתאם לכך יקבע כיוון ראשוני לטיפול על מנת שיהיה  אפשר להתחיל בו.

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא חרדה: