סמים והפרעות נפשיות | טיפול

 

הפרעות נפשיות יכולות להתפרץ במהלך החיים, מגיל צעיר ועד לבגרות המאוחרת. הסיבות לפריצה של הפרעה נפשית רבות, אך ניתן לומר בקצרה שהן שילוב של המבנה הנפשי, חוויות החיים וגורמים מזרזים להתפרצות.

 

השפעות של סמים - סמים הם חומרים שהכנסתם לגוף משפיעה על תהליכים נפשיים מרכזיים כמו תפיסה חושית, הלך המחשבות, עצמת הרגשות, הפעלת שיקול דעת ועוד. סמים מהווים במקרים רבים גורמים מזרזים להתפרצות של הפרעות נפשיות.

 

א. סמים הם חומרים פסיכואקטיביים

 

הקשר בין סמים והפרעות נפשיות איננו הכרחי, אבל הוא ללא ספק משהו שמתרחש באופן תדיר. סמים הם חומרים מיוחדים אשר יש ביכולתם לחדור את מחסום הדם מוח, זהו מחסום שבורר את החומרים שיכולים לעבור אל המוח ממערכת הדם.

 

סמים פסיכואקטיביים - השפעתם של הסמים על המוח מביאה לשינויים בתפקוד הרגיל של המוח ולשינוי בתהליכים נפשיים, אשר בא לידי ביטוי באופן שבו אנו נוטים להתייחס לדברים. השינוי ביחס לסביבה ולדברים והמעבר ממצב מוכר ו"רגיל" למצב שונה ואחר, כתוצאה מהשפעת הסמים, יכול לעורר אצל כל אדם חוויות מגוונות. חוויות אלה יכולות להיות לעיתים מהנות מאוד אך במקרים מסוימים לגרום לסבל רב' כמו במקרה של 'סטלה רעה'.

 

למשל, השימוש בסמים יכול להביא לתחושה של זרות ולעורר חרדה, ליצור תחושה של ניתוק או להביא ל"היתקעות" על מחשבות לא רצויות (מחשבות טורדניות) ולפלשבקים, ליצור תחושת ריחוף או להביא למצבים של דה ראליזציה ודה פרסונליזציה. בקיצור, שימוש בסמים יכול להביא את האדם ל"טריפ רע". השפעה של סמים יכולה מצד אחד להביא לחוויה מהנה ולפרץ של יצירתיות אך מצד שני להצית מהלך שיוביל לדיכאון עמוק או לפריצה של פסיכוזה.

 

מלבד התופעות בתחום הנפשי יכולות להיות גם השפעות גופניות. הופעה של טיקים בעקבות שימוש בסמים, רעידות, יובש בפה, האצה של קצב הלב הן רק חלק מהתופעות שיכולות להופיע בסמוך לשימוש ולעיתים זמן מה לאחר מכן. 

 

יצירת קשר לטיפול - סמים והפרעות נפשיות 

 

ב. מערכת הגמול במוח

 

מערכת הגמול כוללת חלקים במוח, מסלולים עצביים וחומרים אשר משתתפים ביצירה של תחושת הנאה. מערכת הגמול התגלתה בשנות ה-50 של המאה העשרים בקנדה, על ידי החוקרים ג'יימס אולדס ופיטר מילנר, אשר גירו מוחות של חולדות באמצעות אלקטרודה חשמלית.

 

שיאה של סידרת הניסויים היתה כאשר לחולדות היתה יכולת עצמאית להפעיל את הגירוי בעצמן. התוצאה היתה מרחיקת לכת – הן לחצו על מתג ההפעלה מאות פעמים בשעה והזניחו פעילויות חיוניות להישרדותן כמו שתייה ואכילה. במקביל הופסקה גם התנהגות החיזור שלהן ונראה כי הדבר היחידי שעניין אותן היה הפעלת המתג. התנהגות זו היתה כה קיצונית עד שהחולדות פשוט מתו אחרי כמה ימים כתוצאה מההידרדרות במצבן.

 

שימוש בסמים יכול להביא להפעלה דומה של מערכת הגמול במוח, כחלק מההשפעות של הסם.

 

ג. סמים ומסלול הגמול

 

מסלול הגמול במוח מופעל ויוצר תחושה של הנאה בתגובה לגירויים מסוימים ואפשר לומר כי לכל אדם יש את הדרך שלו להנות. יחד עם זאת, באופן בסיסי, פעילויות של אכילה ויחסי מין מפעילות את מסלול הגמול.

 

ההשערה היא כי במהלך האבולוציה, התפתחה מערכת שמייצרת חיזוק של פעולות מסוימות של האורגניזם, באמצעות יצירת הנאה. מערכת הגמול יוצרת הנאה עבור פעולות אשר יש להן חשיבות להישרדות ולרבייה וכך להגדיל את הסיכוי לחזרתן.

 

עבור אדם במצב רגיל, ללא שימוש בסמים, נוצרת תחושת הנאה מפעילויות שונות כמו יחסים חברתיים, פעילות ספורטיבית, האזנה למוזיקה, צפייה בסרטים וגם עשייה מקצועית. אצל כל אדם, לאחר שהתנסה בפעילות בצורה מוצלחת, מופיעה תחושה של הנאה, שיש בה בכדי לגרום לן לעשות אותה שוב, או לפחות ליצור קשר שעשוי להשפיע עליו לעשות אותה שוב.

 

לענייננו כאן, אפשר להשוות בין הסמים ללחיצה של החולדות על המתג שהפעיל את האלקטרודה החשמלית שחוברה למוח שלהן. כלומר, פעולת הסם היא השפעה ישירה על מסלול הגמול באמצעים כימיים.

במקרה של הצלחה גדולה בהפעלת מערכת הגמול במוח באמצעות סמים וההנאה שבאה לאחר השימוש בסמים, הרי שעל פי השערת החיזוק החיובי, מתבצע באופן אוטומטי חיזוק של הפעולה. מכאן, הדרך להתמכרות יכולה להיות קצרה.

 

ד. השפעות של סמים על המערך פיזיולוגי והנפשי

 

ישנם סמים רבים וההשפעה שלהם על המוח ועל המערך הנפשי אינה זהה. ההשפעה של נטילת סמים גם משתנה בין אדם לאדם בהתאם למערך הפיזיולוגי והנפשי שלו.

 

נהוג לחלק את הסמים למספר קבוצות בהתאם להשפעה המרכזית שלהם:

 

1. סמים מעוררים – אלו הם סמים שממריצים את פעילות המוח כמו קוקאין, MDMA או בצורה של אקסטזי, קראק, ספידים.

 

2סמי הזיה – אלו הם סמים שמביאים לגירוי במרכזי עיבוד של החושים ויוצרים שינוי בתפיסת הראיה, השמיעה, המגע, הריח והטעם. שינויים אלה יכולים להביא לידי כך שהאדם ישמע או יראה לכאורה דברים, אלא שבעצם רק הוא יחוש בהם. סמי ההזיה המוכרים הם LSD, פטריות פסילוסיבין, דטורה, פיוטה וגם זנים של מריחואנה.

 

3. סמים מדכאים / מרגיעים – סמים מדכאים משפיעים בצורה של הקהיית התגובות לגירויים חיצוניים ויוצרים תחושה של רוגע. בין הסמים המדכאים אלכוהול, תרופות הרגעה כמו ואליום וכדורי שינה. זנים מסוימים של מריחואנה יכולים לתת אפקט מרגיע גם כן.

 

4. סמים נרקוטיים – אלה הם סמים שפעולתם העיקרית היא שיכוך כאבים וניתן לכלול בהם את האופיום וההרואין.

 

ה. סמים והפרעות נפשיות

בחלק זה נראה מספר קשרים אפשריים בין סמים להפרעות נפשיות:

 

קוקאין ודיכאון – קוקאין הוא סם מעורר שמופק מעלי הצמח קוקה, אשר גדל לרוב במדינות דרום אמריקה. הקוקאין מגיע כסם, בצורה של אבקה לבנה, ונצרך בעיקר באמצעות הסנפה. דיווחים של משתמשים מעלים כי תוצאת השימוש בקוקאין היא תחושה של ביטחון עצמי גבוה, ריכוז גבוה והרגשה של חדות אינטלקטואלית, אחרים מדווחים על אופוריה כללית וחיוניות יוצאת דופן.

ההשפעה הקיצונית שיש לסם ומשך הזמן המוגבל שלה 15-25 דקות, מעודדת צריכה חוזרת מיידית אשר יכולה להביא להתמכרות בטווח הארוך. יותר מכך, התלות בסם לצורך השגת תחושה טובה והפער בין ההרגשה הכללית עם ובלי השימוש בסם עלולה להביא לזניחת פעילויות מתגמלות בחיים, לעצבנות ולדיכאון.

 

התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה – מריחואנה הוא צמח אשר הפרחים המיובשים שלו נצרכים בדרך כלל בעישון ואפשר לצרוך אותם גם בבליעה. החומר הפעיל במריחואנה הוא ה THC, חומר פסיכואקטיבי שיכול לגרום לשלל השפעות נפשיות כמו שינוי במצב הרוח, הקצנה של רגשות, הלך מחשבה מהיר ובלתי נשלט ובכלל לגרום לחוויה נפשית סוערת ובלתי ניתנת לריסון.

התנסויות כאלה משפיעות, במצבים מסוימים, על יצירת לחץ גדול והתפתחות של חרדה.

בקישור הבא ניתן קרוא בהרחבה על התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה.

 

פריצה פסיכוטית בעקבות שימוש בסמים – פריצה פסיכוטית יכולה להתרחש כתוצאה של שימוש במגוון רחב של סמים. הסיבה המרכזית לכך היא ערעור של האופן שבו האדם רגיל לתפוס את הדברים ואל הנקודות קיצוניות שאליהן יכול להגיע מבחינת עצמת החוויה. המבנה הנפשי של כל אדם מאפשר לו להתמודד בהצלחה רבה או מועטה עם מצבי חיים שונים. בהתאם לכך יש מי שמוצא את עצמו בשגרת חיים מתוחה יותר או רגועה. לדוגמא, יש מי שעיסוקו המקצועי מלווה במתח ויש מי שחייבים שקט וסביבה יציבה.

 

שימוש בסמים שיביא לחוויה קיצונית מבחינת התחושה הגופנית הכללית, הזיות, עוררות בלתי רגילה של החושים, הלך מחשבה בלתי נשלט ותופעות אחרות יכולות להיות קשות עד בלתי ניתנות להכלה ולהביא לפריצה של התקף פסיכוטי. פסיכוזה מסמים בקרב צעירים - במדינת ישראל מוכרת מאוד התופעה של פריצה של פסיכוזה בקרב מטיילים אשר התנסו בסמים במסגרת טיולי תרמילאים לאחר השחרור מהצבא.

 

 

יצירת קשר לטיפול - סמים והפרעות נפשיות 

 

 

ו. טיפול בהפרעות נפשיות כתוצאה משימוש בסמים

 

טיפול בהפרעות נפשיות כתוצאה משימוש בסמים הוא נושא רחב מאוד. אתן כאן סקירה מבנית קצרה לכיווני עבודה אפשריים.

 

התערבות טיפולית דחופה

 

התערבות טיפולית דחופה נוגעת למקרים אשר בהם היה שימוש בסם כלשהו, אשר הביאו לתופעות נפשיות חריגות לאדם, לטלטלה נפשית ואולי גם לפגיעה ראשונית בתפקוד היום יומי. במקרים בדרך כלל ההתמודדות עם הבעיות הנפשיות שפרצו מהווה חלק משמעותי מהחיים (ראו חלק א' וחלק ה' במאמר זה).

טיפול בהקשר זה נוגע למצבים בהם השימוש בסם היה זמן קצר יחסית קודם למשבר. בזמן קצר הכוונה למספר שבועות או חודשים בודדים.

 

טיפול במקרים של תחלואה כפולה

 

תחלואה כפולה היא מצב שבו ישנה מחלה נפשית ובמקביל אליה התמכרות ארוכת טווח לשימוש בסמים. במקרים אלה נעשית בדרך כלל התערבות טיפולית במוסד לגמילה, במקביל או כצעד מקדים לטיפול משמעותי בהפרעה הנפשית.

 

טיפול בהתמכרות לסמים

 

אדם שנמצא ביכולת תפקודית סבירה, וחייו נפגעו כתוצאה משימוש מתמשך בסמים, יוכל להגיע לטיפול שיסודותיו יהיו תהליך של גמילה, במקביל לשיקום נפשי ובנייה מחודשת של חייו.

 

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא מאמרים על טיפול: