התאהבות - לא לגעת אם לא חייבים

יש דברים שלא צריך לגעת בהם, התאהבות זה אחד מהם. כן, אנחנו יודעים שהם קיימים אבל בשביל מה לפרט יותר מידי, בשביל מה להרוס ?

כך, אתה לא אומר לאהובתך מדוע אתה אוהב אותה. עזוב, פשוט תאהב.

 

אתה כן יכול לומר לה שהיא מקסימה, שהיא מרגשת אותך, שאתה מתגעגע אליה ואפילו יותר מזה. אתה לא רואה איך אתה יכול לחיות בלעדיה. 

אבל ממש לא בטוח שזה יהיה לעניין אם תתחיל להסביר לה מדוע זה כך. האמת, לא בטוח שאפילו אתה ממש רוצה לדעת. ככה זה. זה טוב. די. שלום ולהתראות.

 

 

התאהבותאנחנו לא רוצים לדעת איך זה בדיוק קורה, אנחנו רוצים שזה יקרה!  אנחנו רוצים להתאהב, להיסחף, לרחף, לאבד שליטה, לחוש תחושות עילאיות...

אבל אנחנו לא רוצים לדעת מדוע בדיוק התאהבנו, בטח לא להתעדכן בהסבר רפואי להתאהבות, אין שום טעם "לחפור".

 

אז מדוע כדאי לדעת יותר? 

 

אני מאמין שיש מקרים כאלה. למשל, במצבים של מה שמכונה אובססיה בזוגיות, שם יש אחיזה חזקה מאוד שגורמת לסבל ולבעיות שונות. מנגד, יש את המקרה שזה פשוט לא קורה. וכבר תקופה חלפה. דווקא היה איזה מקרה מוצלח בעבר.  ונעשו מאז ניסיונות. והיה ייאוש, ונולדה תקווה. אבל זה לא קורה ומתחילים לחשוש שלעולם זה לא יקרה.

 

אולי גרוע מכל זה, מחפשים פרטנר והכישלון חרוץ כי שמים את ההתאהבות כתנאי לתחילתו של קשר, תנאי לאהבה. אז יכולים להיות מצבים שכדאי לדעת על התאהבות, במיוחד אם זה לא קורה.

 

אז אם לא מתרחשת התאהבות, אולי בכל זאת נרצה לדעת על כך משהו.

 

אז אם כך מהי התאהבות?

 

התאהבות, עד כמה שזה יכול להישמע מוזר, היא סוג של השקעה. השקעה של אנרגיה נפשית, אשר בנובן הרחב שלה נקראת ליבידו (כן, ליבידו לא קשור אך ורק למיניות פרופר).

ואם זה לא קורה, למרות שנעשים ניסיונות להתחבר עם בן או בת זוג, אנחנו נתעניין בטיפול בתנאים הסובייקטיביים להתאהבות מצד אחד ולעכבות אפשריות מצד שני.

הניסיון מוכיח שחלקים חשובים הנוגעים לכך הם לא מודעים ולכן כדאי לגלות אותם על מנת לצאת ממצב נפשי של תקיעות בהקשר הזה.

 

במקום אחר כתבתי על היבטים שמשפיעים על בחירת פרטנר לחיי האהבה. (ראה: בחירת בן זוג) הסברתי שם כי התאהבות עשויה להתלקח מניצוץ שיסודו בלא מודע וקשור לאופן שבו אנו תופסים את בן הזוג הפוטנציאלי. שני אופנים של התאהבות – האחד, התאהבות שמקורה בקשר שהיה לנו עם הקרובים אלינו בשחר הילדות והשניה, התאהבות שיסודה באהבתנו העצמית.

 

התאהבות יעולה להיות מצב נפשי של שכרון הנפש והחושים, אבל יכולה להיות כואבת במצב של אהבה נכזבת. דבר חשוב נוסף, לטוב ולרע הוא מה שעשוי להגיע אחרי ההתאהבות.

כי עם כל הצער, בהמשך לאחר הבערה, ההתאהבות דועכת. כעת היא מפנה את מקומה לקשר שאולי נוצר מעבר לדבר שהדליק אותה.

וכך, כעת, לאחר ההתאהבות, אפשר לדבר על קשר של אהבה.

 

אך יש גם גרסה אחרת. יש מבין המבוגרים יותר, שהתנסו בהתאהבות ובחיי אהבה ממושכים ונמצאים בנקודת התחלה חדשה. בעלי ניסיון אלה מכוונים את חיפושיהם דווקא לשלב ב' ומוכנים לוותר על שלב של התאהבות.

הם מוכנים לוותר על ההתאהבות מתוך אמונה שחיים משותפים של אהבה הם הם העיקר.

 

אבל עבור מי שלא מוכן לוותר על התאהבות,בשביל מי שאינו מעוניין לדלג שלב. אולי עבורו התאהבות זהו דבר שצריך לדעת עליו, גם אם היא משהו קסום שמוטב היה לא לגעת בו.

 

לטיפול בקשיים הנוגעים ליצירת קשר ובחירת בן זוג - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא זוגיות: