מחשבות טורדניות פולשניות | טיפול

 

מהן מחשבות טורדניות?

 

מחשבות טורדניות הן מחשבות לא רצויות שכופות את עצמן על המודעות של האדם. מחשבות טורדניות מכונות גם מחשבות חודרניות וגם מחשבות פולשניות ומהוות את אחד הסימפטומים הבולטים באובססיה. אופנים מסוימים של מחשבות טורדניות עלולים לפרוץ במהלך התקף חרדה ולאחריו.

 

כמו חלומות רעים אצל ילדים, הדבר שהיינו רוצים הוא לסלק אותם מאיתנו ועכשיו. 

 

השם מחשבות פולשניות וגם השם מחשבות חודרניות קשורים לכניסה של המחשבות לתודעה בניגוד לרצונו של האדם. והטורדניות נוגעת לכך שהמחשבות אינן רק פולשניות אלה גם חוזרות על עצמן ואינן נותנות מנוח.

 

התוכן של המחשבות

 

תוכנן של מחשבות טורדניות משתנה מאדם לאדם אבל ביסודו של דבר המחשבות הללו נוגעות לדברים שלא רוצים בכלל לחשוב עליהם.

ממסה לענות על השאלות הבאות:

1. מדוע מופיעות מחשבות טורדניות?

2. האם יש טיפול במחשבות טורדניות? 

 

 טיפול במחשבות טורדניות יכוון לסיבות להופעתן, בשונה מהניסיונות האינטואיטיביים לבלום אותן, לרוב ללא הצלחה.

 

פעמים רבות תופיע מחשבה טורדנית אחת מרכזית אשר תטריד ולא תיתן מנוחה ולעיתים תהיינה יותר מאשר מחשבה טורדנית אחת.

 

חזרתיות

 

מחשבות טורדניות מופיעות לאורך זמן בתדירות משתנה וחוזרות על עצמן, לפי המקרה ולפי מצבו הייחודי של האדם. החזרה על המחשבות והעיסוק הרב בהן נתן להן גם את השם מחשבות אובססיביות.

 

מחשבות לא רצויות

 

מחשבות טורדניות לא רצויות עולות בתחומים שונים וגילאים שונים ובמקרים רבים יש קושי לשאת אותן. הניסיונות האינטואיטיביים להרחיק אותן מהמודעות כדרך להתמודד בדרך כלל מניבים תוצאה זמנית אך אינם צולחים לאורך זמן והמחשבות הטורדניות נעשות מעין ברירת מחדל של המערך הנפשי.

נראה כאן מספר דוגמאות כלליות:

 

 • מחשבות טורדניות מיניות - מחשבות טורדניות הנוגעות לנטייה המינית, לתשוקות מיניות מוזרות וחריגות ולעוררות מינית ברגעים לא מתאימים.
 • מחשבות טורדניות של אהבה אובססיבית - ונוגעות לרצון להיות בקשר רציף עם אהוב או אהובה.
 • מחשבות טורדניות על מוות - מחשבות טורדניות על מוות של קרובים, התאבדויות והיבטים שונים הנוגעים למוות כמו לוויות.
 • מחשבות טורדניות פולשניות על אירועים שקרו.
 • מחשבות טורדניות בזוגיות - כאן יכולה להופיע מחשבה טורדנית שיסודה הוא קנאה, ממשית או דמיונית.
 • מחשבות טורדניות על אדם - מחשבות טורדניות בהקשר חיובי כמו חיבה ואפילו משיכה, אבל גם מחשבות עם אופי נקמני או אלים.
 • מחשבות טורדניות בענייני עבודה
 • מחשבות טורדניות חודרניות בעקבות טראומה נפשית
 • מחשבות טורדניות בהריון
 • מחשבות טורדניות שליליות
 • מחשבות טורדניות אצל בני נוער ומבוגרים
 • מחשבות טורדניות בעלי תוכן מגוון שמלוות בחרדה.

 

הדוגמאות האלו נוגעות לסוגים שונים של מחשבות טורדניות, אשר מופיעות אצל כל אדם באופן ייחודי ומעסיקות את מחשבותיו ללא הרף.

 

 

טיפול במחשבות טורדניות - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

א. השלכות של מחשבות טורדניות על האדם

 

סבל

 

מחשבות חודרניות טורדניות עלולות לגרום למי שחווה אותן סבל רב, כתוצאה מעיסוק בתכנים שכלל אינם רצויים לו. בדרך כלל מחשבות טורדניות חוזרות על עצמן שוב ושוב, עולות למודעות וכמו כופות על האדם לעסוק בהן. חוסר האפשרות לעצור את המחשבות יכול להביא גם למחשבות טורדניות על שיגעון.

 

פגיעה בתפקוד

 

התחושה היא שהראש בעצם מותקף במחשבות וכתוצאה מכך פוחתת היכולת לעשות דברים אחרים. כתוצאה מכך תפקודו של האדם הופך להיות איטי יותר, עד מקרים של פגיעה גדולה שאינה מאפשרת לעבוד או ללמוד.

 

עייפות

 

העיסוק הבלתי פוסק במחשבות ובתרחישים השונים שעולים בדמיון, בעקבות המחשבות הטורדניות, הניסיונות השונים לבלום ולהילחם בהם – כל אלה צורכים אנרגיה, מביאים לעייפות ויכולים להגיע עד כדי תחושה של תשישות.

 

ניתוק

העיסוק הרב במחשבות מביא לידי כך שהאדם עלול להיות "בתוך עצמו" ומנותק מסביבתו ברגעים רבים, לא פנוי ולא קשוב לאחרים.

 

עצבנות

 

מחשבות אובססיביות כאמור, פוגעות בתפקוד וגוזלות את הפניות של האדם לעסוק בדברים שהיו חשובים לו, האפשרות ליהנות מפעילויות שונות נפגעת וסף העצבים נעשה קרוב יותר, "הפתיל נעשה קצר". הסובלים העיקריים מכך, מלבד האדם עצמו, הם גם הקרובים לו, בדרך כלל בני משפחה וחברים קרובים.

 

חרדה

 

במקרים רבים שבהם מתפתחות מחשבות טורדניות, מלוות המחשבות בתחושת חרדה שלא ניתן להצביע על הסיבה לה באופן ברור.

 

ייאוש

 

חוסר ההצלחה בעצירת המחשבות הטורדניות, אן במקרים מסוימים הצלחה של בלימת מחשבות עם תוכן מסוים והופעת אחרות תחתיהן, עלולים לגרום לייאוש בנוגע לאפשרות לפתור את הבעיה.

 

 

 

מחשבות טורדניות | טיפול - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

ב. סיבות להופעת מחשבות טורדניות ולקושי להיפטר מהן

 

מחשבות טורדניות הן סימפטום שהאדם חווה, לאחר שהתרחשו מספר תהליכים נפשיים קודמים, עיקרם התרחש באופן לא מודע.

רעיון כלשהו, מחשבה ראשונית או רגש ראשוני אשר עלו לרגע קט, היו מלווים בתחושה לא נעימה והיה קשה לקבל אותם והם נדחו על ידי האני. רעיונות ומחשבות כאלה שאינם נעימים ויכולים להיות קשורים לעניינים שיש העדפה לא לדבר עליהם ולא לחשוב עליהם.

 

למשל מחשבות טורדניות על מוות, מחשבות טורדניות מיניות או מחשבות טורדניות בנושאים שקשורים לאלימות, אובדן, שנאה ועוד. כל אלה יכולים להיות ברגעים מסוימים עניינים שדעתו של האדם לא סובלת ולפיכך דוחה אותם מעליה.

 

מחשבות מיניות טורדניות יכולות למשל להכיל תכנים שהם בגדר טאבו והאדם שסובל מהן לא מבין מהיכן הם הגיעו, במיוחד שברור לו שזה קורה ממש בניגוד לרצונו. מחשבות טורדניות מיניות שכאלה מעלות לא פעם את השאלות "איזה בן אדם אני?" ו-"מה לא בסדר אצלי?".

לאור תחושת הזרות המעשה האוטומטי ברוב המקרים הוא להרחיק את המחשבות מהתודעה. 

 

מדובר בפעולה של הדחקה, פעולה שיכולה לעיתים להצליח ולכאורה חזר השקט הנפשי, לפחות בנוגע לאותו עניין.

אלא שאז נבנות מגננות סביב הפעולה הזו, מגננות שעשויות להחזיק זמן מה, אפילו מספר רב של שנים. ישנו מחיר לכך, אך לא אתייחס לזה כעת.

 

ברגע כלשהו במהלך החיים, בדרך כלל עקב תקופה מתוחה או רצופת מהמורות וגם לחלופין בעקבות אירוע דרמטי מהבחינה הנפשית, עלולות ההגנות הנפשיות להיחלש מאוד ותתרחש פריצה של מחשבות שתהפוכנה למחשבות טורדניות. תקופה מתוחה שכזו יכולה להיות בתחומי החיים השונים, בזוגיות, במשפחה, טראומה כתוצאה מתאונת דרכים או אפילו לאחר התקף חרדה בעקבות שימוש במריחואנה.

 

בשלב מסוים יכולה האפקט, התחושה שליוותה את המחשבה להתחבר עם רעיון אחר, רעיון ששונה מהמחשבה הראשונית. כעת נוצר "קשר שגוי" כדברי פרויד, בין רעיון מוסווה, רעיון מקורי שכאילו התחפש, המלווה בתחושה דומה לזו שליוותה את המחשבה הראשונית.

 

במקרים רבים יאמר המטופל, "אני לא יודע בדיוק מה זו התחושה הזו, קשה להצביע על זה, אני לא יודע ...אולי זה פחד..".

 

 

 

טיפול במחשבות טורדניות - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

ג. מחשבות טורדניות - טיפול

 

אתייחס כאן קודם כל לניסיונות של טיפול עצמי כאשר מחשבות חודרניות טורדניות מתרחשות לאורך זמן ואינן חולפות. דרך ההתמודדות הזו היא לרוב דרך ההתמודדות הראשונה של מרבית האנשים. הנטייה להילחם במחשבות טורדניות היא במספר דרכים עיקריות:

 

 • ניסיון שלא לחשוב את המחשבות, לדחוק אותן ולהתעסק בדברים אחרים.
 • ניסיון לבטל את המחשבות הטורדניות באמצעות הסברים הגיוניים.
 • ניסיונות להילחם במחשבות הטורדניות באמצעות מחשבות או מעשים כלשהם הנמצאים בניגוד או בהלימה עם תוכן המחשבות

 ישנם גם ניסיונות לטפל במחשבות הטורדניות באמצעות תרופות מבלי לברר את הסיבות למחשבות הטורדניות ולמנגנונים הנפשיים הרלוונטיים לתופעה.

במרבית המקרים התוצאה אינה מוצלחת לאור העמידות של המחשבות הטורדניות לניסיונות הטיפול הללו. אם ישנה הצלחה כלשהי, אזי לאחר זמן מה עולה מחשבה טורדנית אחרת או שישנה החמרה בתדירות המחשבות.

 

 לכן, טיפול במחשבות טורדניות יתבצע אם כך, תוך ניסיון להשיג שתי מטרות עיקריות, בהתאם למה שהסברתי עד כה ומיוסדים על הסיבות להופעתן. המטרה האחת היא פענוח של המחשבה הטורדנית הגלויה, כלומר מציאת המחשבה המקורית והמטרה השנייה היא התמודדות מוצלחת יותר עם התוכן של המחשבה המקורית.

 

אני מציג את הדברים כאן באופן פשוט וסכמתי, אך בפועל, יש לומר, הדברים אינם פשוטים כל כך, במיוחד כי מערך ההגנות הנפשיות יכול להיות מתעתע. בנוסף התמודדות מוצלחת עם תוכן המחשבה המקורית מעלה לרוב שאלות והתמודדויות המצריכות בחינה מחודשת של תפיסות ועמדות כדי לאפשר הפעם פתרון אחר מאשר הדחקה שסופה במחשבות טורדניות.

בכל אופן, טיפול שיסודו בהשגת שתי המטרות הללו, יכול לאפשר החלמה והפסקה של המחשבות הטורדניות.

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא אובססיות: