טראומה מינית | טיפול

 

טראומה מינית עלולה להיווצר כתוצאה מתקיפה בעלת אופי מיני. המאפיינים העיקריים של תקיפה מינית הם מעשים שיש להם הקשר מיני ומתרחשים מתוך יחסים לא הדדיים של כוח, שלא מתוך הסכמה חופשית, כאשר צד אחד הוא החזק, התוקף, ואילו הצד השני החלש, מותקף.

 

תקיפה מינית יכולה להתבצע ברחוב חשוך, אך ישנם מקרים שהתקיפה מבוצעת במקומות הומי אדם, כמו במקומות בילוי.

 

במקרים רבים ישנו ניצול של יחסי הכוח, אם זה כוח פיזי ממשי ואם זה כוח שקיים מתוך מסגרת של יחסי מרות כמו בצבא, במשטרה ובמקומות עבודה בכלל. הכניעה של הקורבן הינה מתוך חולשה הן אם מדובר בהקשר הפיזי והן אם מדובר בהבדלי מעמדות וחשש מפגיעה בהתקדמות בסולם הדרגות בעבודה ועד פחד של ממש לאבד את מקום העבודה.

 

במצבים בהם מתרחשת התקיפה המינית על בסיס של יחסי כוח ושלא באירוע חד פעמי, יכולה להיווצר תחושה מתמשכת של ניצול וחוסר אונים שעלולה לתת את אותותיה בהמשך בתופעות הפוסט טראומטיות.

 

טראומה מינית יכולה להתרחש בקרב בוגרים, אך הדבר קורה גם ביחס לילדים ובתוך המשפחה.

 

אחד המאפיינים הבולטים של טראומה מינית הוא הקושי לדבר על כך, גם עם האנשים הקרובים. כך נותר סוד אפל שלעיתים מלווה את הנפגע משך תקופה ארוכה. גם לכך ישנה השפעה על היחסים עם אחרים. במקרים מסוימים נוצר קשר של שתיקה במשפחה -  במצבים של גילוי עריות, בעבודה או במסגרת החברתית שבו הדבר קורה, דבר שיכול להשפיע באופן מרחיק לכת על האמון באחרים ועל המידה שבה אפשר לסמוך עליהם ברגעים של קושי.

 

טראומה מינית כוללת בתוכה לא פעם גם תחושות של בושה ואשמה בקרב נפגעי התקיפה המינית. לתחושות אלה יש רלוונטיות לפגיעה בערך העצמי (ראו דימוי עצמי נמוך) וגם הן יכולות לתרום את השפעתן, כפי שקורה לעיתים, על הנטייה לנסות ולמחוק את פרטי האירועים, עד כדי שימוש במנגנוני הגנה של פיצול במקרים קיצוניים.

 

 

חשוב לציין כי תפיסת אירועים של תקיפה מינית או ניצול של כח בהקשר המיני כעניין של טראומה אינם תמיד מידיים, בסמוך לאירועים, והדבר תלוי בכל מקרה ומקרה.

 

ההשלכות של טראומה מינית יכולות לבוא לידי ביטוי בתסמינים מגוונים כמו חרדה, דכדוך, הפרעות אכילה ולעורר היבטים של אובססיה, רצוי כמובן לבצע הערכה מקצועית. 

לסיום, טיפול בטראומה מינית יביא בחשבון את כלל ההיבטים שצויינו שצוינו במטרה להפחית את התסמינים ולאפשר שינוי ייחודי לכל אחד ואחת.

 

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא טראומה ופוסט טראומה: