טראומה מינית | טיפול בטראומה מינית

 

א. טראומה מינית - כללי

טראומה מינית נוצרת כתוצאה מאירוע או מספר אירועים בעלי הקשר מיני שמערבים פגיעה פיזית ו/או נפשית

 

היווצרות - טראומה מינית עלולה להיווצר כתוצאה מתקיפה בעלת אופי מיני אך לא רק באמצעים כוחניים פיזיים גרידא. המאפיינים העיקריים של תקיפה מינית הם מעשים שיש להם הקשר מיני ומתרחשים מתוך יחסים לא הדדיים של כוח, שלא מתוך הסכמה חופשית, כאשר צד אחד הוא החזק, התוקף, ואילו הצד השני החלש, מותקף.

 

התהוות - התהוות הטראומה נוגעת לגודל ולעצמה של האירוע עבור הנתקפת או הנתקף ולפריצה הבוטה של הדברים שהתרחשו את מעטה ההגנה האישי, הפרטי. 

 

תקיפה - תקיפה מינית יכולה להתבצע ברחוב חשוך, אך ישנם מקרים שהתקיפה מבוצעת במקומות הומי אדם, כמו במקומות בילוי. בנוסף, תקיפה מינית יכולה להתרחש גם אם אינה מערבת שימוש בכוח פיזי. למרבה הצער יש מי שעושים שימוש בחומרים מטשטשים.

טראומה מינית

 

טיפול בטראומה מינית - יצירת קשר

 

 

ב. טראומה מינית במסגרות חברתיות שונות

 

במקרים רבים ישנו ניצול של יחסי הכוח, אם זה כוח פיזי ממשי ואם זה כוח שקיים מתוך מסגרת של יחסי מרות כמו בצבא, במשטרה ובמקומות עבודה בכלל. הכניעה של הקורבן הינה מתוך חולשה שמשלבת בין תפיסה של נחיתות פיזית ובהבדלי מעמדות וחשש מפגיעות אפשריות במקום העבודה, בין אם מדובר בהתקדמות בסולם הדרגות בעבודה ועד פחד של ממש לאבד את מקום העבודה.

 

במצבים בהם מתרחשת התקיפה המינית על בסיס של יחסי כוח ושלא באירוע חד פעמי, יכולה להיווצר תחושה מתמשכת של ניצול וחוסר אונים שעלולה לתת את אותותיה בהמשך בתופעות הפוסט טראומטיות.

 

ג. טראומה מינית במשפחה

 

טראומה מינית יכולה להתרחש בקרב בוגרים, אך הדבר קורה גם ביחס לילדים ובתוך המשפחה.

 

אחד המאפיינים הבולטים של טראומה מינית הוא הקושי לדבר על כך, גם עם האנשים הקרובים. כך נותר סוד אפל שלעיתים מלווה את הנפגע משך תקופה ארוכה. גם לכך ישנה השפעה על היחסים עם אחרים. במקרים מסוימים נוצר קשר של שתיקה במשפחה -  במצבים של גילוי עריות, בעבודה או במסגרת החברתית שבו הדבר קורה, דבר שיכול להשפיע באופן מרחיק לכת על האמון באחרים ועל המידה שבה אפשר לסמוך עליהם ברגעים של קושי.

 

ד. פוסט טראומה בעקבות פגיעה מינית

 

לאחר התקיפה המינית מופיע במקרים רבים הלם שהביטוי המרכזי שלו הוא תחושה של חוסר אונים ומעין ניתוק, הבנה מסוימת לגבי מה שהתרחש, אך גם חוסר יכולת לקבל או להאמין שהדבר קרה. כל אלה מהווים את המאפיינים הראשונים של הקושי הנפשי להכיל ולעבד את מה שקרה.

 

התנועות הבאות תהיינה איטיות ועיקרן טכני. יעברו שעות, ימים ואף שבועות עד שיוכל להתחיל עיבוד ראשוני של הטראומה.

 

אחת מדרכי ההתמודדות הראשוניות עם הקושי העצום לשאת את מה שקרה, כפי שקורה לעיתים, היא הנטייה לנסות ולמחוק את פרטי האירועים, עד כדי שימוש במנגנוני הגנה של פיצול במקרים קיצוניים.

 

לאחר זמן מה, יתכן שגם לאחר רגיעה מסוימת, יופיעו במקרים רבים תסמינים שונים של פוסט טראומה בעקבות התקיפה המינית.

כלומר, מצד אחד עשויה להיות "הצלחה" מסוימת של המערך הנפשי לביא לרגיעה, אך מנגד, בגלל שרגיעה זו הושגה באמצעות שימוש במנגנוני הגנה עלולים להיות לכך מחירים.

 

בהתאם לכך, בהמשך, ההשלכות של טראומה מינית יכולות לבוא לידי ביטוי בתסמינים מגוונים כמו חרדה, דכדוך, הפרעות אכילה ולעורר היבטים של אובססיה . סימפטום נוסף יכול להתבטא בהתרחקות מיחסי מין או קשיים בכל הנוגע למיניות.

 

בין הדברים, טראומה מינית כוללת בתוכה לא פעם גם תחושות של בושה ואשמה בקרב נפגעי התקיפה המינית. לתחושות אלה יש רלוונטיות לפגיעה למשל בערך העצמי (ראו דימוי עצמי נמוך) . 

 

חשוב מאוד לציין כי תגובת המערך הנפשי לאירוע טראומטי אינה מיידית תמיד.למשל פגיעות שנעשות בגיל מוקדם נתפסות בדרך מסוימת אך בשלב מאוחר יותר, עם הבנה של האיורע מנקודת מבט בוגרת יותר, תיתכן תגובה שבדיעבד ומכאן שרשרת של תגובות נפשיות נוספות אשר יגיעו לכלל תסמינים כפי שצויין.

 

טיפול בטראומה מינית - יצירת קשר

 

 

ה. טיפול בטראומה מינית

פניה לטיפול נעשית על פי רוב מתוך אי שקט, קיומם של סימפטומים נפשיים והרגשה כי הזיכרונות המודחקים צפים ועולים ולא נותנים מנוח. פניה נעשית גם מתוך הערכה שסימפטומים הנוגעים באופו ישיר לתפקוד במערכת זוגית רגשית או ביחסים מיניים נפגעת כתוצאה מהטראומה שהתרחשה.  

 

ביסודו של דבר, טיפול בטראומה מינית מאפשר עיבוד של האירוע או האירועים וההשלכות הרגשיות והמעשיות שהטראומה חוללה. בתהליך העיבוד יתאפשר למטופל או למטופלת לפגוש בעצמם תהליכים נפשיים שחמקו מהמודע אך השפיעו לרעה על התפקוד ועל תפיסות ועמדות ביחס לאחרים ובכלל.

 

טיפול בטראומה מינית דורש אומץ לפתוח דברים שבמקרים רבים הנפגעים הצליחו להשאיר במעמקי הנפש. 

 

טיפול בטראומה מינית נעשה כמובן בהתאם למצבו של כל נפגעת ונפגע, אך יש להביא בחשבון גם את הזמן שבו ניתן הטיפול - סמוך לאירוע או זמן מה אחריו.

 

חשוב לציין כי תפיסת אירועים של תקיפה מינית או ניצול של כח בהקשר המיני כעניין של טראומה אינם תמיד מידיים, בסמוך לאירועים, והדבר תלוי בכל מקרה ומקרה.

 

טיפול בטראומה מינית יביא בחשבון את כלל ההיבטים שצויינו שצוינו במטרה להפחית את התסמינים ולאפשר שינוי ייחודי לכל אחד ואחת.

 

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא טראומה ופוסט טראומה: