טראומה בעקבות מלחמה או אירוע טרור

 

אירועי מלחמה וטרור מתקשרים יחד באופן טבעי לאור העובדה שההתרחשויות בהן נוגעות לעניינים של התמודדות עם אויבים על רקע לאומי ודתי. המכנה המשותף של אירועים כאלה קשור להיבטים שנוגעים לשימוש בנשק ולהיבט החברתי-לאומי שמהווה את הרקע למלחמות ופיגועי טרור. לדברים הללו יש גם היבטים הקשורים לאופן שבו מדינות מתייחסות לעניין.

 

אם כך, שני הנושאים שמוצגים כאן בכותרת מובאים יחד, אך הדבר לאו דווקא לקשר ביניהם בהיבט הנפשי, לסוג האירוע הטראומטי מהבחינה הקלינית או לטיפול בטראומה. בכל אופן, לענייננו אלו הם אירועים אשר בעקבותיהם אנשים חווים טראומה או הלם קרב ומפתחים סימפטומים מגוונים כמו קיבעון בעבר, סיוטים מחשבות טורדניות ועוד.

 

מצד אחד, המשותף לאירועים הוא התמודדות עם אויב ומצד שני אחד ההבדלים ביניהם הוא מידת המוכנות לאירוע. אפשר להניח כי פיגוע טרור שמתרחש במהלך חיי היום יום מפתיע הרבה יותר את האדם, הפתעה שלעוצמתה יכולות להיות השלכות על גודל הטראומה. יחד עם זאת, כאשר מדובר באירועים של מלחמה, גם ההכנה הנפשית הקשורה ליציאה למלחמה, רחוקה לרוב מלהספיק כדי לשכך את הלם הקרב.

 

אם כך, בהקשר של טיפול בטראומה, בין אם זה טיפול בטראומה בעקבות מלחמה או טיפול בטראומה בעקבות אירוע טרור, אנו מוצאים את עצמנו שוב, נאלצים לבחון כל מקרה לגופו - על ההיבטים הייחודיים לו ועל סמך המאפיינים את האדם שפנה לטיפול.

 

בהתאם לכך, עבור מי שמעוניין בטיפול בטראומה, ישנה רלוונטיות להכרת תסמינים של פוסט טראומה, גם אם הם כלליים, ומצד שני מוכנות לברר את ההיבטים הנפשיים המיוחדים לו לצורך טיפול בטראומה הנפשית.

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא טראומה ופוסט טראומה: