טראומה בעקבות מלחמה או אירוע טרור

טראומה ממלחמה ומאירועי טרור הנה, למרבה הצער, חלק מההווי למי שחי במדינת ישראל. אירועי השבעה באוקטובר זעזעו מדינה שלמה ובמובנים מסוימים כולנו חווינו טראומה. 

 

אירועי מלחמה וטרור מתקשרים יחד לאור העובדה שההתרחשויות בהן נוגעות לעניינים של התמודדות עם אויבים על רקע לאומי ודתי. המכנה המשותף של אירועים כאלה קשור לשימוש בנשק ולהיבט החברתי-לאומי שמהווה את הרקע למלחמות ופיגועי טרור. לדברים הללו יש גם היבטים הקשורים לאופן שבו מדינות מתייחסות לעניין.

 

מלחמה מתרחשת בדרך כלל בין מדינות או אל מול ארגוני טרור גדולים ויש בה מרכיב מסוים של מוכנות נפשית כלשהי ביחס לאירועים העתידים להתרחש.

טרור ביסודו הוא הטלת אימה וביצוע של מעשים אלימים, לרוב בצורה של פיגועים נקודתיים ובהפתעה.

 

אם כך, שני הנושאים שמוצגים כאן בכותרת מובאים יחד, אך הדבר אינו מצביע בהכרח על קשר תמידי ביניהם בהיבט הנפשי. האירוע הטראומטי מהבחינה הקלינית הוא ייחודי וכך גם הטיפול בטראומה בעקבות מלחמה או אירוע טרור. בכל אופן, לענייננו אלו הם אירועים אשר בעקבותיהם אנשים חווים טראומה או הלם קרב ומפתחים סימפטומים מגוונים כמו קיבעון בעבר, סיוטים מחשבות טורדניות ועוד.

 

מצד אחד, המשותף לאירועים הוא התמודדות עם אויב ומצד שני אחד ההבדלים ביניהם הוא מידת המוכנות לאירוע. אפשר להניח כי פיגוע טרור שמתרחש במהלך חיי היום יום מפתיע הרבה יותר את האדם, הפתעה שלעוצמתה יכולות להיות השלכות על גודל הטראומה. יחד עם זאת, כאשר מדובר באירועים של מלחמה, גם ההכנה הנפשית הקשורה ליציאה למלחמה, רחוקה לרוב מלהספיק כדי לשכך את עצמת האירועים ואת הלם הקרב שעלול להתרחש.

 

במקרים רבים, לאחר האירוע הטראומטי ומה שנראה כהתגברות ראשונית על הדברים, עלולים להופיע סמפטומים של פוסט טראומה.

בין הסימפטומים ניתן למנות:

 

- דכדוך

- חלומות מורכבים וסיוטים

- פגיעה כללית בתפקדות

- הבזקים לאחור (פלאשבקים)

 

בהקשר של טיפול בטראומה, בין אם זה טיפול בטראומה בעקבות מלחמה או טיפול בטראומה בעקבות אירוע טרור, אנו מוצאים את עצמנו שוב, נאלצים לבחון כל מקרה לגופו - על ההיבטים הייחודיים לו ועל סמך המאפיינים את האדם שפנה לטיפול.

 

בהתאם לכך, עבור מי שמעוניין בטיפול בטראומה, ישנה רלוונטיות להכרת תסמינים של פוסט טראומה, גם אם הם כלליים, ומצד שני מוכנות לברר את ההיבטים הנפשיים המיוחדים לו לצורך טיפול בטראומה הנפשית.

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא טראומה ופוסט טראומה: