היסטוריה של הפסיכואנליזה - מבוא

  

הפסיכואנליזה נולדה בסוף המאה ה-19 והתפתחה במשך כמה עשרות שנים עד למצב שבו היתה לה הגמוניה ברורה בשדה של הטיפול הנפשי בסביבות המחצית הראשונה של המאה ה-20 .

 

ההיסטוריה של הפסיכואנליזה כוללת את התפתחות התיאוריה והפרקטיקה, המחקר הפסיכואנליטי שהתבצע לאורך השנים והפעילים המרכזיים בה במשך למעלה ממאה שנות עבודה.

ההיסטוריה של הפסיכואנליזה כוללת גם את התרחבות הפעילות שלה בארצות שונות בעולם ממקום מוצאה – וינה, הקמת קליניקות ציבוריות הפועלות באוריינטציה אנליטית ואת עבודתם של פסיכואנליטיקאים במוסדות ממשלתיים. היא כוללת את הקמתם ופירוקם של מוסדות ארגוניים על בסיס חילוקי דעות מדעיים-פוליטיים אשר החלו באופן יחסי כבר בתחילת הדרך של הפעילות הפסיכואנליטית. הראשונים שיצאו ממנה לפעילות עצמאית ונפרדת הם שניים שלמדו את יסודותיה מפרויד והם אלפרד אדלר וקרל גוסטב יונג, אשר להם ממשיכי דרך הפועלים עד לעצם היום הזה. בהקשר אליהם - השאלה שנשאלת אז וגם היום היא כמובן מה מידת הקרבה, אם בכלל, שנותרה לזרמים אלה ולאחרים בהמשך לעיקרי הפסיכואנליזה של פרויד.

 

מפגש גורלי  והשאר היסטוריה

 

עוד אפשר לכלול בהיסטוריה של הפסיכואנליזה את המפגש הגורלי בין ד"ר יוסף ברויאר וד"ר זיגמונד פרויד, את הימנעותו של ד"ר ברויאר להמשיך ולהיות בקשר עם מי שאפשר לכנות בשם המטופלת הראשונה של הפסיכואנליזה שתחווה הריון מדומה לרופא שלה. היא גם כוללת את "הועדה הסודית" שהקים פרויד, קבוצה שפעלה במקביל לפעילות הארגונית הממוסדת של התנועה הפסיכואנליטית.

פסיכואנליזה

ההיסטוריה של הפסיכואנליזה צריכה ודאי גם לכלול היבטים באישיותו וכישרונו יוצאים הדופן של מייסדה ואת ההיבטים הרלוונטים בתולדות חייו שקשורים להתפתחותה של הפסיכואנליזה כמו עבודתו המחקרית בתחום הנוירולוגיה וחיבתו למדע.

 

פסיכואנליזה ומחקר

 

המחקר הפסיכואנליטי הנוגע לטיפול בילדים ופיתוח תיאוריות ופרקטיקה ייחודית לטיפול בחולי סכיזופרניה אף הם התרחשו בתקופה זו וככל שעבר הזמן נחקרו תחומים נוספים בהם עליהם שפכה אור צורת המחקר הפסיכואנליטית כמו היבטים הנוגעים לטיפול באוטיזם ובפיגור והשפיעה את השפעתה על אספקטים שונים בחינוך.

  

אולם, למרות שיכול להיות בכל זה ענין רב, אין המטרה להקיף כאן את מגוון ההיבטים העצום הזה. כן ארצה לבחור עבורכם במהלך הזמן אנקדוטות ודוגמאות מתחומים שונים על מנת לאפשר היכרות ראשונית עם הפסיכואנליזה, ובעצם כנראה שקצת מעבר לכך.

בהתאם לכך בחרתי בשלב הראשון בשני חלקים קצרים הנוגעים לתחילת הדרך ולהיבטים טכניים-פרקטיים של הטיפול בתקופה הראשונה של הפעילות, הטיפול בהיפנוזה ותחילת הפסיכואנליזה של פרויד.

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא היסטוריה של הפסיכואנליזה: