טראומה בעקבות תאונת דרכים | טיפול

 

פוסט טראומה שמתהווה אחרי תאונת דרכים היא דוגמא לתגובה של המערך הנפשי והגופני בעקבות אירוע מטלטל - פיזית ונפשית.

 

חומרת הפגיעה הגופנית אינה משקפת בהכרח את הזעזוע הנפשי ואת התגובות הפוסט טראומטיות שיכולות להגיע, כמו חרדות אחרי תאונת דרכים או סימפטומים אחרים.

 

ביסודה, טראומה מתרחשת כאשר ישנו גירוי או גירויים בכמות ו/או עצמה שאינם ניתנים לעיבוד מוצלח או להכלה ברגע נתון. כתוצאה מכך נגרם זעזוע נפשי אשר אשר יוצר ומחולל תהליכים נפשיים ותוצאותיו באים לידי ביטוי בסימפטומים של פוסט טראומה.

 

אם כן, מלבד הזעזוע הגופני שמתרחש בתאונה הפיזית, עלולות להופיע תופעות לוואי אחרי תאונת דרכים. אתייחס כאן למספר תופעות לוואי המופיעות בצורה של תסמינים נפשיים שונים.

בין התסמינים הרבים ניתן לציין:

 

* חרדות אחרי תאונת דרכים שעשויות להיות כלליות או כאלה שנוגעות להיבטים הקשורים לתאונה.

* כאבי ראש - ספק בגלל היבט פיזי כלשהו, ספק עניין נפשי.

* קשיי הירדמות ושינה שיכולה לכלול סיוטים והתעוררות בבהלה.

* מחשבות בלתי נשלטות עם תכנים לא רצויים.

* קשיי תפקוד כלליים - בעבודה, במשפחה ובביצוע מטלות.

* ירידה משמעותית בחשק ובשמחת החיים.

 

הופעת הסימפטומים יכולה להיות בסמוך מאוד לאירוע, אך ישנם מצבים בהם ישנו עיכוב בהופעתם כתוצאה מתהליכים נפשיים אשר מתרחשים באופן לא מודע. במקרים כאלה יכול לעבור זמן מה עד לביצוע הערכה מקצועית שתביא לגילוי הקשר שבין תופעות לא מוסברות בחייו של האדם שנפגע לתאונת הדרכים.

 

 

 

תופעות לוואי אחרי תאונת דרכים - יצירת קשר ליעוץ, טיפול

 

 

טראומה אחרי תאונת דרכים עלולה להיות קשה ביותר. אחד הדברים הבולטים במקרה של תאונת דרכים הוא המהירות שבה תאונת דרכים מתרחשת וההפתעה הכרוכה בכך. שניות בודדות ולעיתים אף פחות מכך, ומצד שני גודל הפגיעה האפשרית וההשלכות שיש לכך לאחר מכן. השלכות אלו עשויות להיות כמובן מינוריות, אך עלולות להיות כם משמעותיות וגורליות.

 

פוסט טראומה אחרי תאונת דרכים 

 

פוסט טראומה אחרי תאונת דרכים - יצירת קשר לטיפול

 

 

ישנם מספר רב של גורמים המשפיעים על עצמת הטראומה ועל תסמינים של פוסט טראומה אחרי תאונת דרכים. נתייחס כאן לחלק מהם: 

 

פגיעה נפשית בעקבות תאונת דרכים יכולה להופיע גם לאחר תאונה שאין עמה פגיעה גופנית. עשויים להיות בה האלמנטים של ההפתעה וההלם שבעקבותיהם מתערערת תפיסה של העולם כמקום בטוח. לכן, במקרים רבים מופיעות חרדות קיומיות אחרי תאונת דרכים. 

 

בתאונות דרכים שבהן אדם מאבד את ההכרה, נותר פער, מעין חור שחור, בין רגעי הזיכרון המודע שלפני התאונה וזמן ההתעוררות בבית החולים. חור כזה עלול להיות עניין נפשי מעיק באספקטים שונים.

 

במקרים מסוימים של פגיעה נפשית בעקבות תאונת דרכים הסיבות והקושי להתמודד מתקיימים בעקבות מראות של אנשים אחרים שנפגעו, לעיתים פגיעות קשות ועד מקרים של מוות. למעשה אירוע טראומטי מכיל בתוכו חריגה קיצוני

פוסט טראומה אחרי תאונת דרכים

ת משגרה ומחוויות שאדם מורגל בהן.

 

היבט ההפתעה נוגע גם לאיזושהי אמונה פנימית שדבר כזה לא יכול לקרות (לי), דבר שניתן להבין אותו לנוכח העובדה שמעורבות באירועים כאלה אינה יומיומית עבור רוב האנשים, למעט אנשי מקצוע מסוימים.

 

בתאונות דרכים שבהן האדם נפגע פגיעה משמעותית, ישנן השלכות של שיבוש מערך החיים מבחינת התפקוד בעבודה, במשפחה וכו'. לעיתים ישנו אשפוז ארוך בבית חולים, פגיעה ארוכת טווח בגוף וגם התמודדות עם השלכות כלכליות. נוסף לכך עלולים גם להופיע תסמינים שונים של פוסט טראומה כמו חרדות, ביעותי לילה (סיוטים), הבזקים לאחור (פלאשבקים) ועוד.

 

טיפול בנפגעי תאונות דרכים הסובלים מפוסט טראומה, כפי שכבר הוסבר במקומות אחרים, מחייב התייחסות ספציפית לאדם שנפגע ולפגיעות הנפשיות מהן הוא סובל ומהן לבנות את הכיוון הטיפולי המתאים.

 

טיפול בפוסט טראומה אחרי תאונת דרכים - לחצו כאן ליצירת קשר

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא טראומה ופוסט טראומה: