טראומה בעקבות תאונת דרכים | טיפול

 

טראומה בעקבות תאונת דרכים עלולה להיות קשה ביותר. אחד הדברים הבולטים במקרה של תאונת דרכים הוא המהירות שבה תאונת דרכים מתרחשת. שניות בודדות ולעיתים אף פחות מכך, ומצד שני גודל הפגיעה האפשרית וההשלכות שיש לכך לאחר מכן שיכולים להיות עצומים.

 

פגיעה נפשית בעקבות תאונת דרכים יכולה להופיע גם לאחר תאונה שאין עמה פגיעה גופנית. עשויים להיות בה האלמנטים של ההפתעה וההלם שבעקבותיהם מתערערת תפיסה של העולם כמקום בטוח.

 

בתאונות דרכים שבהן האדם נפגע פגיעה משמעותית, ישנן השלכות של שיבוש מערך החיים מבחינת התפקוד בעבודה, במשפחה וכו'. לעיתים ישנו אשפוז ארוך בבית חולים, פגיעה ארוכת טווח בגוף וגם התמודדות עם השלכות כלכליות.

במקרים מסוימים של פגיעה נפשית בעקבות תאונת דרכים הסיבות והקושי להתמודד מתקיימים בעקבות מראות של אנשים אחרים שנפגעו, לעיתים פגיעות קשות ועד מקרים של מוות.

 

בקשר להסברים על היווצרות של טראומה וכמו כן על תסמינים של פוסט טראומה, ניתן לקרוא בהרחבה בחלקים הרלוונטיים במאמר במאמר המרכזי - טראומה .

 

הטיפול בטראומה בעקבות תאונת דרכים, כפי שכבר הוסבר במקומות אחרים, מחייב התייחסות ספציפית לאדם שנפגע ולפגיעות הנפשיות מהן הוא סובל ומהן לבנות את הכיוון הטיפולי המתאים.

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא טראומה ופוסט טראומה: