ביקור בית - טיפול נפשי בבית המטופל

 

 

אסקור כאן בקצרה את הנושא המעשי של ביקור בית לשם טיפול נפשי פסיכולוגי או התערבות כלשהי של איש מקצוע בהקשר הנפשי.

 

בעידן המודרני אנו רגילים דווקא להגיע למרפאה של הרופא כאשר אנו זקוקים לסיוע רפואי. באותו הקשר, גם טיפול פסיכולוגי נעשה על פי רוב בקליניקה של איש המקצוע. אם כך, "פסיכולוג עד הבית" אינננו בהכרח דבר שכיח כיום.

דווקא בימים עברו, חלק גדול מעבודתו של הרופא עצמו היתה נדידה בין הבתים של מטופליו. טיפול פסיכולוגי הפך לשכיח יותר במאה וחמישים השנים האחרונות, אך טיפול נפשי בבית המטופל אינו שכיח כל כך.

 

בימינו, ביקור של פסיכולוג, פסיכיאטר או עובד סוציאלי לצורך מתן טיפול נפשי בבית נעשה בדרך כלל כאשר ישנה בעיה להגיע לקליניקה של המטפל.

 

נראה כמה דוגמאות:

 

מוגבלות גופנית - במצב של מוגבלות גופנית אשר מגבילה את הניידות ניתן טיפול פסיכולוגי בבית המטופל, במיוחד כאשר מדובר בפגישות שנעשות על בסיס שבועי או יותר מכך.

 

 

 

 

 

אירוע מוחי – בדרך כלל לאחר אירוע מוחי ישנה ירידה גדולה ביכולת התפקוד, המשלבת את ההיבט הפיזיולוגי ביחד עם הקושי להתמודד עם המצב החדש. טיפול פסיכולוגי יכול לסייע בהתמודדות זו ויש גם לקוות שיביא עמו התעוררות של המוטיבציה להחלים ולשפר את הנכונות של המטופל להשתקם ברמה הפיזית.

 

 

 

 

טראומה שהתרחשה לאחרונה – אירוע טראומטי כמו תאונת דרכים קשה או תקיפה עלולים להשפיע על דלדול הכוחות והסתגרות בבית. לעיתים, התערבות מקצועית בבית המטופל עשויה לסלול את הדרך ליציאה מהבית, ועל פי הצורך גם להמשך טיפול בקליניקה.

 

 

 

 

 

מחלה – מחלה יכולה להגביל לסירוגין את יכולת התנועה ויחד עמה את האפשרות לטיפול נפשי. טיפול פסיכולוגי בבית יכול להוות אמצעי זמני עד להתאוששות.

 

 

 

 

 

סיוע למשפחה, אי הסכמה של בן משפחה להגיע לקליניקה – אדם שנקלע למשבר גדול אינו ממהר בהכרח לקבל עזרה מקצועית. יתר על כן, בני משפחה או חברים קרובים המנסים לסייע עלולים להיתקל בהתנגדות. התנגדות כזו יכולה לבוא לביטוי גם בהתנגדות להגיע לרופא לפסיכולוג או לעובד הסוציאלי. לעיתים פתרון נקודתי של ביקור בית יכול לסייע.

 

 

 


חרדה – חרדה כללית, אגורפוביה וחרדה חברתית קשה הן חלק מהסיבות שמשפיעות על אנשים שלא לצאת מהבית, אפילו אם מדובר בטיפול שיכול לסייע להם. הטיפול הנפשי יכול להתחיל בבית המטופל מתוך שאיפה שברגע המתאים יוכל להתחיל לצאת מהבית לעיסוקיו והמשך הטיפול.

 

 

 

 

 

 

הגיל השלישי – הזקנה מביאה עמה את הקשיים שלה ואינה בהכרח פוסחת על הצורך שקיים לעיתים בהתמודדות עם קשיים נפשיים. התמודדות עם מחלות, נפילות ופגיעות פיזיות, יחסים במשפחה הם רק חלק מהעניינים שיכולים לעורר את הצורך בטיפול נפשי. ביקור בית לצורך טיפול פסיכולוגי מוגדר, בבית המטופל או בבית האבות יכול לעיתים להיות הדבר הנכון לעשות.

 

 

 

 

 יצירת קשר לתאום ביקור בית - לחצו כאן

 

 

 

נכתב על ידי, איציק לוי

 

פסיכואנליטיקאי, עובד סוציאלי (מ.ר 23671)

 

עוד בנושא טיפולים: